Opinie użytkowników

Bez Claas CMatic-a ani rusz

Data publikacji:

Bracia Krzysztof i Grzegorz Zielińscy prowadzą rodzinne gospodarstwo Agro-Farm w Głuszynku w województwie pomorskim. Zajmują się uprawą roli, chowem tuczników, a ze względu na duży park maszynowy, którym dysponują, prowadzą również działalność usługową. Pozostając w kwestii maszyn, główną marką dominującą jest w tym przypadku firma Claas. Użytkownicy bardzo sobie cenią maszyny tego niemieckiego producenta, bardzo pozytywnie wypowiadają się na temat nowoczesnych przekładni CMatic.

    Bez Claas CMatic-a ani rusz

Nasze gospodarstwo Agro-Farm ma długoletnią tradycję. Prowadzone było bowiem przez naszego dziadka i ojca. Początkowo obejmowało obszar 20 ha, ale było stopniowo rozszerzane dzięki zakupom ziemi z zasobów ARiMR obecnie KOWRu. W 2012 roku liczyło już 200 ha, a dziś jest to około 600 ha i większość gruntów stanowi własność naszego gospodarstwa. Jeżeli chodzi o uprawy, to z powodzeniem stosowany jest u nas system bezorkowy. Uprawiane są pszenica, pszenżyto, rzepak, a także kukurydza na ziarno i zielonkę.

Na glebach w klasie od III do V uzyskiwany plon wynosi 8 ton z ha dla pszenicy, ok 3,5 tony dla rzepaku oraz ok 12 ton w przypadku kukurydzy - wyjaśnia Krzysztof Zieliński. Drugim ważnym obszarem działalności gospodarstwa Agro-Farm jest chów tuczników w ilości ok 2 tys. sztuk i jest to nie tylko sposób na poszerzenie wachlarza działalności, lecz również dodatkowe źródło cennego nawozu naturalnego. Przy obecnych cenach nawozów mineralnych oraz nowych założeń Wspólnej Polityki Rolnej daje to dużą korzyść ekonomiczną.

– Ostatnią z form naszej działalności są usługi rolnicze oraz transportowo-budowlane świadczone wśród klientów – uzupełnia Grzegorz Zieliński.

Sprawdzony i nowoczesny sprzęt

Park maszynowy w gospodarstwie stanowią maszyny Claas, w tym ciągniki Axion 940 (rocznik 2015), Axion 950 (rok 2015) i flagowy model Axion 960 z 2019. Z kombajnów są dwie maszyny: Lexion 770 Terra Trac (rocznik 2015) oraz Claas Lexion 780 (rocznik 2014). Maszyny Claasa reprezentuje również ładowarka teleskopowa Claas Scorpion 7044 (rocznik 2018), która jest wykorzystywana np. podczas załadunku magazynu zbożowego. Wśród maszyn towarzyszących znaleźć można ośmiorzędowe przystawki do kukurydzy Claas i Dominoni, agregaty uprawowe Horsch, głębosz Gaspardo Atilla, rozsiewacz Amazone ZATS, wóz asenizacyjny Camara, rozrzutnik obornika Pichon, a także przyczepy Vaia Tridem.

Warto tutaj wspomnieć, że maszyny samobieżne sterowane są poprzez dane lokalizacyjne z GPS z sygnałem RTK. Dokładność pozycjonowania wynosi nawet kilka cm. Gospodarstwo korzysta z usług lokalnego, autoryzowanego dilera marki Claas - firmy Ulenberg. Dostęp do serwisu i części zamiennych nie stanowi więc żadnego problemu.

– Przygoda z marką Claas rozpoczęła się od naszego ciągnika Axion 940 z 2012 r. Teraz wszystkie nasze ciągniki pracują na przekładniach bezstopniowych Claas Cmatic. Mieliśmy już skrzynie stopniowe. Obsługa przekładni Cmatic jest jednak o wiele lepsza

– przekonują zgodnie bracia Zielińscy.

– Nasi pracownicy również doceniają to rozwiązanie. Chodzi tutaj o komfort i wygodę. Jest dużo możliwości, szeroki zakres prac, ciągnik jest bardzo elastyczny. Skrzynia pozwala również ograniczyć zużycie paliwa dzięki optymalnej pracy silnika, który pracuje przy zmniejszonej prędkości obrotowej. W tradycyjnej skrzyni automatycznej silnik osiąga określone obroty, aby uzyskać wyższe przełożenie. W automacie CMatic moment obrotowy przekazywany jest bez stopniowania biegów, a przekładnia aktywnie dostosowuje przełożenie do bieżącej prędkości i obciążenia – twierdzi Grzegorz Zieliński.

Jak działa przekładnia CMatic

Przekładnia CVT (Continuous Variable Transmission) jest innowacyjnym rozwiązaniem, które pozwala na płynne i bezstopniowe przekazywanie momentu obrotowego w pojazdach. To skomplikowany mechanizm, łączący w sobie klasyczne koła zębate i sprzęgła oraz zaawansowany układ hydrauliczny. Przekładnie CVT są coraz powszechniej stosowane w ciągnikach rolniczych, ponieważ pozwalają na znaczne obniżenie zużycia paliwa oraz zwiększenie komfortu jazdy. Liczy się również trwałość i długi okres eksploatacyjny, bez uciążliwych awarii.

Przekładnia Claas CMatic zbudowana jest modułowo z części mechanicznej i hydraulicznej. W części mechanicznej znajduje się podwójne sprzęgło i przekładnia planetarna. W odróżnieniu od innych przekładni CVT, w CMatic zrezygnowano z kąpieli olejowej, co pozwoliło na ograniczenie oporów ruchu. Miska olejowa została skonstruowana poniżej zębatek, a smarowanie odbywa się za pomocą specjalnego, dedykowanego systemu. Automatyczna przekładnia CMatic łączy działanie mocy hydraulicznej i mechanicznej. Claas CMatic umożliwia bowiem sprawne przekazywanie mocy na układ hydrauliczny podczas prac polowych, na drugim zakresie załącza natomiast moment obrotowy przez przekładnię zębatą w trybie transportowym, gdy hydraulika nie jest używana.

Usługi

– Nasza działalność usługowa obejmuje siew bezorkowy, popyt jest duży. Skala to około 1000 ha rzepaku na rok. Poza siewem są też usługi związane ze zbiorem zielonki: koszenie, zbieranie, działamy kompleksowo. Usługi świadczymy w obrębie 100-150 km, tak aby było to opłacalne. Mamy już stałych klientów z Trzebiatowa, okolic Kołobrzegu, Rymania i Gryfic – mówi Krzysztof Zieliński.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.