[ATR] Technika

Bergmann - Uniwersalny rozrzutnik TSW 6240 W

Data publikacji:

Rosnące wymagania środowiskowe oraz zasady ekonomicznego gospodarowania stwarzają potrzebę precyzyjnego rozprowadzania również nawozów organicznych. W tym kierunku rozwija swoje maszyny firma Bergmann, która wprowadziła kolejny rozrzutnik uniwersalny wyposażony w precyzyjny układ ważący. Nowy, 24-tonowy model TSW 6240 W oparto na dobrze znanym i sprawdzonym rozrzutniku TSW 6240 S, uzupełnionym o wagę z dokładnymi czujnikami mechanicznymi.

Rozrzutnik TSW 6240 W o pojemności 19,7 m³ i ładowności 14,7 t ma w standardzie panel wagowy GT 400, który tylko wyświetla bieżącą masę materiału i umożliwia rejestrację ilości rozrzucanego nawozu oraz drukowanie danych (opcja). Do ręcznej regulacji dawki służą w tym wypadku firmowe panele sterujące o różnym zakresie funkcji. Bardziej zaawansowany panel wagowy kompatybilny z Isobus umożliwia już wymianę danych z różnymi terminalami Isobus, umożliwiającymi regulację dawki również w trybie automatycznym.

Precyzyjne nawożenie

Przy współpracy z uniwersalnymi terminalami Isobus CCI50 lub CCI200, z kolorowymi dotykowymi ekranami (5,6 lub 8,3’’), system ważenia umożliwia ciągłą kontrolę i regulację ilości rozprowadzanego nawozu. Dedykowane do terminali Isobus aplikacje rozszerzają arsenał dostępnych funkcji, np. CCI.Control pozwala rejestrować wszelkie prace i zarządzać zleceniami, a CCI.Command służy do automatycznego prowadzenia równoległego ciągnika oraz pokazuje obszar już nawieziony, śledzi przejazdy i kontroluje szerokość roboczą, co pozwala uniknąć podwójnego nawożenia tej samej powierzchni. Terminale mogą się również łączyć z internetem, dzięki czemu dane robocze i rozkład zadań można przesyłać zdalnie. Łączność z siecią zapewnia też dostęp do bazy danych, zawierającej ustawienia maszyny dla różnych materiałów, z możliwością wprowadzania nowych parametrów. Ponieważ rozrzutnik ma certyfikat AEF, do jego sterowania można wykorzystać także inne kompatybilne terminale Isobus, w tym będące na wyposażeniu ciągników.

Sprawdzona technika

W regulacji dawki uczestniczą sprawdzone rozwiązania znane z innych modeli TSW - przenośnik podłogowy o regulowanej prędkości oraz hydraulicznie podnoszona (także automatycznie) zasuwa spiętrzająca przed adapterem. Wyjątkowo solidny podwójny przenośnik listwowo-podłogowy z bezstopniowym obustronnym napędem hydraulicznym oparto na 4 potężnych łańcuchach z ogniwami 14x50 mm ze stali o przekroju okrągłym, o łącznej wytrzymałości na zrywanie do 100 t. W TSW 6240 W zastosowano również taki sam jak w modelu S, sprawdzony adapter z dwoma (3 w opcji) poziomymi walcami rozdrabniającymi i dwoma tarczami z łopatkami, o szerokości roboczej do 25 m. Każdy zespół adaptera jest zabezpieczony indywidualnie, a walce mogą być napędzane za pomocą łańcuchów lub trwałych, mało wymagających wałów Kardana (opcja).
Stabilność maszyny to zasługa podwozia typu tandem ze skrętną osią i zawieszeniem hydraulicznym o skoku 300 mm, zapewniającym dobre kopiowanie terenu i właściwości jezdne. Unoszona pierwsza oś tandemu pozwala zwiększyć nacisk dyszla na zaczep (maks. 4 t), co przy pustym lub częściowo napełnionym rozrzutniku zwiększa nacisk na tylną oś ciągnika i poprawia jego trakcję.

SS

fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.