Aktualności

Bergmann: Rozwój nowych i dotychczasowych rozrzutników

Data publikacji:

Marka Bergmann to synonim innowacyjnej technologii rozrzucania i jego nadzwyczajnej precyzji. Zarówno technologia rozrzucania jak i odpowiedni układ sterowania są stale udoskonalane. Szczególny nacisk położono na unowocześnianie adaptera z szerokim rozrzutem V-Spread, optymalizację precyzji rozrzucania oraz podłączenie technologii do niezależnej od producenta platformy wymiany danych agrirouter.

    bergmann

Szeroki rozrzut również w uniwersalnych rozrzutnikach niskopodłogowych

Na targach Agritechnica 2019 firma Bergmann zaprezentowała unikalny i opatentowany adapter z szerokim rozrzutem V-Spread o szerokości roboczej do 36 metrów (w zależności od rodzaju rozrzucanego materiału) z optymalnym rozdziałem poprzecznym do dwuosiowych rozrzutników uniwersalnych serii TSW 5210 i TSW 6240 oraz do trzyosiowych rozrzutników uniwersalnych TSW 7340 S. Od sezonu 2022 V-Spread będzie dostępny również dla uniwersalnych rozrzutników niskopodłogowych TSW 2140 E.
Efektywne połączenie układu talerzy rozrzucających w kształcie litery V poprzecznie do kierunku jazdy z jednoczesnym zwiększeniem średnicy talerzy umożliwia jeszcze bardziej równomierne rozłożenie materiału rozrzucanego na talerzach, a tym samym doskonałe rozprowadzenie go na polu.

Zalety V-Spread w porównaniu ze standardowymi adapterami rozrzucającymi przedstawiają się następująco:

  • większe szerokości robocze przy najwyższej jakości rozrzutu
  • mniejsza liczba przejazdów na danej powierzchni i tym samym mniejsze zagęszczenie gleby
  • możliwość korzystania ze ścieżek przejazdowych również powyżej 24 m
  • zwiększona przepustowość
  • zmniejszone zużycie rozrzutnika dzięki mniejszej liczbie przejazdów

Warunkiem zastosowania V-Spread jest kardanowy napęd walców frezowych. Zapewnia on komfortową eksploatację ze zredukowanymi czynnościami konserwacyjnymi i w porównaniu z napędem łańcuchowym gwarantuje znacznie cichszą pracę. Zapewnia to większy komfort pracy kierowcy.

Firma Bergmann oferuje kardanowy napęd walców frezowych wraz z jego zaletami – od najmniejszego do największego rozrzutnika uniwersalnego (8 do 34 t dopuszczalnej masy całkowitej). To unikat na rynku.

Dokładne dozowanie rozrzucanej ilości

Bergmann zaprezentuje w przyszłym sezonie nowy, opcjonalny system kompensacji wagowej ExaRate. ExaRate umożliwia jeszcze dokładniejszą aplikację nawozów organicznych niż w przypadku stosowania sprawdzonego układu ważącego.

ExaRate jest zintegrowany z oprogramowaniem ISOBUS, stale rejestruje straty masy podczas czynności rozrzucania i porównuje je z zadaną ilością (t/ha). Rzeczywista ilość rozrzucana jest stale i automatycznie dopasowywana do wartości zadanej. W efekcie w każdych warunkach uzyskiwane jest dokładne dozowanie rozrzucanej ilości, co jest wymagane przez użytkowników szczególnie w przypadku drogich lub delikatnych materiałów, takich jak wapno, nawóz suchy kurzy lub osad ściekowy. Dzięki temu nawóz organiczny jest wykorzystywany jeszcze efektywniej, gleba otrzymuje składniki odżywcze stosownie do potrzeb i wydajność plonów wzrasta.

Układ sterowania Bergmann zapewnia oczywiście możliwość zarządzania specyficznego dla określonej części pola za pomocą kart aplikacji (Variable Rate Control – VRC).

Unowocześnianie adaptera rozrzucającego

W nowym sezonie firma Bergmann wprowadza do sprzedaży w niewielkiej liczbie egzemplarzy pilotażową serię zmodyfikowanej dolnej części klapy tylnej rozrzutników uniwersalnych od serii TSW 5210 S/W wzwyż. W przyszłości regulacja będzie nadal standardowo przeprowadzana ręcznie za pomocą centralnie zamontowanego trzpienia gwintowanego, a nie jak dotychczas za pomocą dwóch trzpieni gwintowanych zamontowanych z boku. Opcjonalnie regulacja będzie możliwa również hydraulicznie z fotela kierowcy.

Ponadto kształt ogranicznika rozrzutu został zoptymalizowany celem zapewnienia precyzyjniejszego rozrzutu na obrzeżach pola. Kształt ogranicznika rozrzutu został przejęty z adaptera z szerokim rozrzutem V-Spread.

Prosta wymiana danych

Od 2020 roku firma Bergmann jest partnerem w konsorcjum agrirouter i tym samym jest „ready for agrirouter”. agrirouter jest neutralną i niezależną od producenta internetową platformą do wymiany danych pomiędzy maszynami i oprogramowaniem rolniczym różnych producentów.

Wszystkie pojazdy firmy Bergmann są kompatybilne z ISOBUS. Wyposażenie w opcjonalną funkcję ISOBUS i terminal CCI 800, CCI 1200 lub inny terminal dostosowany do ISOBUS i agriroutera umożliwia wygodne przesyłanie danych maszyny, GPS i zlecenia w formacie ISO-XML do pożądanych punktów końcowych przez terminal i agrirouter. W agrirouterze użytkownik może określić rodzaj danych przesyłanych do różnych oprogramowań rolniczych, jak przykładowo Farm Management Information System (FMIS).

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.