Gospodarka i rolnictwo

Będzie interwencja na rynku zbóż?

Data publikacji:

Rząd przygotowuje program interwencji na rynku zbóż ze względu na spadek cen. Wniosek o jego notyfikację ma zostać niebawem skierowany do Komisji Europejskiej, co zapowiedział Henryk Kowalczyk, wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

    Będzie interwencja na rynku zbóż?

Pytany w Radiu Wnet o możliwe mechanizmy wsparcia, Kowalczyk powiedział: – Mechanizmy są bardzo różne, nie chciałbym teraz o tych mechanizmach mówić, dopóki nie ma zgody Komisji Europejskiej.  Ja uważam, że Komisja się zgodzi po wczorajszych dyskusjach i deklaracjach komisarza Janusza Wojciechowskiego, a co do szczegółów - musimy chwilę poczekać – podkreślił Kowalczyk.

Problemem w tej chwili jest zamrożenie eksportu. – Firmy, które skupiły zboże w czasie żniw, teraz mają to zboże właśnie z zapasów żniwnych, średnio o 200-300 zł droższe niż jest cena na giełdach w portach. Dlatego te firmy nie wiedzą, jak to wyeksportować, bo już by musiały sobie spisać straty. I to jest ten problem, który trochę zamroził handel zbożem i to chcemy odmrozić – podkreślił Henryk Kowalczyk.

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.