[ATR] Aktualności

BASF - Przejęcie części aktywów firmy Bayer

Data publikacji:

BASF SE (Badische Anilin-und Soda-Fabrik) to największe przedsiębiorstwo chemiczne na świecie z siedzibą w Ludwigshafen w Niemczech. Grupa składa się z 6 dużych kompleksów chemicznych i 385 zakładów produkcyjnych na całym świecie, jak również szeregu spółek i przedstawicielstw.

W siedzibie przedsiębiorstwa działa największy na świecie zintegrowany kompleks chemiczny, a produkty eksportowane są do kilkuset krajów.  Portfolio firmy obejmuje produkty chemiczne, tworzywa sztuczne, chemię budowlaną, produkty dla rolnictwa oraz przemysłu kosmetycznego i spożywczego oraz nieprzetworzoną ropę i gaz ziemny.
13 października 2017 r. BASF podpisał umowę przejęcia znacznej części aktywów firmy Bayer z sektorów nasiennictwa i herbicydów nieselektywnych. Bayer zamierza zbyć te aktywa w związku
z planowanym przejęciem firmy Monsanto. Kwota nabycia gotówkowego wynosi 5,9 miliarda euro, z zastrzeżeniem pewnych korekt z chwilą finalizacji transakcji. Aktywa podlegające planowanemu przejęciu obejmują globalną działalność Bayer w zakresie nieselektywnych herbicydów na bazie glufosynatu amonowego, skomercjalizowanych pod markami Liberty®, Basta® i Finale®, a także sektor nasienny zajmujący się kluczowymi uprawami na wybranych rynkach – są to: odmiany rzepaku w Ameryce Północnej pod marką InVigor®, wykorzystującą technologię modyfikacji LibertyLink®, rzepak oleisty głównie na rynkach europejskich, bawełna w Ameryce Północnej i Południowej oraz w Europie, a także soja w Ameryce Północnej i Południowej. Transakcja obejmuje również badania firmy Bayer nad możliwościami modyfikacji i uprawy wspomnianych roślin uprawnych, jak również technologię i znak towarowy LibertyLink®.
Sprzedaż za cały rok 2016 odnotowana przez jednostki, które planuje się przejąć od firmy Bayer, sięgnęła około 1,3 miliarda euro, zaś ich EBITDA – około 385 milionów euro. Transakcja jest uzależniona od zamknięcia transakcji przejęcia Monsanto przez Bayer i uzyskania zgody właściwych organów. Przewiduje się jej finalizację w pierwszym kwartale 2018 r.

Przejęcie części aktywów firmy Bayer stanowić będzie uzupełnienie  działalności BASF w zakresie ochrony roślin, wzmocni portfel oferowanych przez firmę herbicydów oraz umożliwi wprowadzenie własnych aktywów na kluczowe rynki rolne. Stworzy też nowe możliwości dla przyszłego rozwoju przedsiębiorstwa i wzmocni globalny potencjał innowacyjny firmy.
Z firmy Bayer do BASF przejdzie ponad 1800 pracowników działów handlowych, badawczo-rozwojowych, uprawy i produkcji, zatrudnionych głównie w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Brazylii, Kandzie i Belgii. Ponadto BASF przejmie zakłady produkcji i formulacji związanych z glufosynatem amonowym w Niemczech, Brazylii, Kanadzie, zakłady nasiennicze w obu Amerykach oraz Europie, a także jednostki badań nad modyfikowaniem w Stanach Zjednoczonych i Europie.
Polski oddział firmy BASF  w tym roku obchodzi swoje 25-lecie.  Portfolio firmy w naszym kraju obejmuje chemię przemysłową, tworzywa sztuczne, środki ochrony roślin, chemię budowlaną, lakiery oraz katalizatory samochodowe. Firma zatrudnia dziś blisko 800 pracowników, a wartość naszej sprzedaży za rok 2016 wyniosła 776 mln euro.

red/BASF

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.