Aktualności

Badania w Akademii Agrihandler

Data publikacji:

Firma Agrihandler uruchomiła specjalny projekt pod nazwą „Akademia Agrihandlera”. Na mocy podpisanej umowy o współpracy powstały pola doświadczalne w trzech lokalizacjach na terenie kraju, gdzie przez wiele miesięcy Agrihandler wspólnie z partnerami będzie dokonywał zabiegów na trwałych użytkach zielonych według różnych metod, z użyciem maszyn i osprzętów dostępnych w swojej ofercie. Inauguracja projektu nastąpiła 9 marca w Polanowicach (woj. kujawsko-pomorskie) w gospodarstwie rolnym HZiNR Polanowice. 

Głównym założeniem projektu „Akademia Agrihandlera” - pierwszego tego typu w Polsce - jest zmniejszenie kosztów produkcji mleka, poprawa jakości gleby, a dodatkowo ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii pielęgnacji użytków zielonych.

– Cały projekt odbywał się będzie w trzech lokalizacjach - w Polanowicach, w Dobrodzieniu na Opolszczyźnie, w gospodarstwie którego właścicielem jest Martin Ziaja, a także w gospodarstwie Andrzeja Karwowskiego w Łodygowie na Podlasiu. Zależało nam na tym, żebyśmy mieli różne typy gleby i uwarunkowania terenu. Poza tym mamy do czynienia z trzema różnymi typami nawozu - w Polanowicach jest to gnojowica, na Opolszczyźnie odciek, czyli gnojówka, a na Podlasiu - poferment. Każde pole będzie podzielone na 4-, 3- lub 2-hektarowe obszary, abyśmy mogli bardzo precyzyjnie zbierać dane końcowe z tych samych powierzchni. Cały projekt będzie monitorowany kamerami przez 24 h/dobę. Każde pole doświadczalne będzie badane pod kątem jakości i składu gleby, jakości i masy zebranej trawy, itp. Wszystkie pola w Polanowicach będą pielęgnowane przez firmę Agrihandler. Pierwsze będzie pielęgnowane w tradycyjny sposób, tak jak do tej pory robiło to HZiNR Polanowice, na kolejnych będziemy testować różne maszyny, rozwiązania, zabiegi i rozwiązania technologiczne. We wszystkich trzech lokalizacjach będziemy pracować takimi samymi maszynami, abyśmy mogli bardzo precyzyjnie porównywać wyniki. W Polanowicach będziemy robić 3 pokosy, ponieważ jest to teren Natura 2000. Na Śląsku i Podlasiu będą to minimum 4 pokosy – wyjaśnia Aleksander Muss, dyrektor sprzedaży Agrihandler.

 

Cztery pola doświadczalne

Skoro już mowa o gospodarstwie HZiNR Polanowice, to:

– Mamy do dyspozycji powierzchnię 1300 ha. Jest również hodowla 1300 zwierząt, z czego 530 sztuk krów mlecznych rasy holsztyńsko-fryzyjskiej, zajmujemy się również nasiennictwem. Posiadamy 85 ha użytków zielonych, a przy pomocy firmy Agrihandler i maszyn przez nią dostarczanych chcielibyśmy zwiększyć wartość użytkową naszych łąk i użytków zielonych

– wyjaśnia Piotr Jackowski, prezes HZiNR Polanowice.

 

Jak w tym gospodarstwie położonym niedaleko Kruszwicy ma wyglądać realizacja „Akademii Agrihandlera”? 4-hektarowy obszar w Polanowicach został podzielony na 4 strefy badawcze (pola doświadczalne). Na polu I, czyli pasie kontrolnym, według tradycyjnych metod zastosowane zostanie nawożenie powierzchniowe.

Na kolejnych wykonane zostanie (odpowiednio): nawożenie doglebowe; nawożenie doglebowe i aeracja; nawożenie doglebowe, aeracja i głęboszowanie. Na jednym z nich będzie dodatkowo stosowany dosiew traw. Takie same działania będą prowadzone również w pozostałych lokalizacjach.

Celem projektu jest wykazanie skuteczności i efektywności wykorzystania różnego rodzaju maszyn,​ osprzętów oraz analiz mających wpływ na jakość materiału paszowego, a w ostatecznym rozrachunku na jakość mleka. Nad stroną merytoryczną projektu czuwać będą specjaliści i znani profesorowie z Polski i Holandii, którzy będą dostarczać fachowej wiedzy, analizować efekty prac i dzielić się swoimi badaniami z zainteresowanymi. 

– Będę w tym projekcie odpowiedzialny m.in. za skomponowanie odpowiednich mieszanek siewnych traw, dostosowanych do określonej powierzchni i warunków panujących na danym polu

– skomentował odpowiedzialny merytorycznie za projekt prof. Roman Łyszczarz.

Robertus Markus, prezes zarządu Agrihandler: 

 – Przed trzema laty zdecydowaliśmy się na stworzenie spółki Agrihandler, która skupia się tylko i wyłącznie na rolnictwie. Od dawna mieliśmy doświadczenie w sektorze budowlanym i rolniczym jako Interhandler, ale postanowiliśmy rozdzielić naszą działalność na dwie firmy, widząc potencjał rolnictwa. W firmie Agrihandler zatrudniliśmy specjalistów dedykowanych tylko do branży rolniczej. Działamy według nowej koncepcji, z bardzo wyselekcjonowaną grupą produktów. Nie chcieliśmy być tzw. fulllinerem i oferować maszyny jednej marki, a dzięki naszej niezależności możemy w każdym segmencie maszyn oferować najlepsze produkty. Zdecydowaliśmy się uruchomić projekt Akademia Agrihandlera, który będzie trwał 3 lata. Po tym czasie zweryfikujemy wyniki i rezultaty zastosowania różnych technologii. Na specjalnej stronie poświęconej Akademii Agrihandler będzie możliwość bieżącego podglądu postępów naszych doświadczeń.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.