Nowości

Autonomiczny Strautmann Verti-Mix

Data publikacji:

Firma Strautmann zaprezentowała ostatnio interesujące rozwiązanie będące nowością na skalę światową, które bez wątpienia wyczerpuje znamiona „rolnictwa 4.0”. To wyposażony w inteligentny system sterujący Verti-Q samojezdny wóz paszowy Verti-Mix SF, który pracuje całkowicie autonomicznie - pobiera składniki, porusza się i zadaje paszę w budynku inwentarskim bez udziału kierowcy. Pierwsze maszyny tego typu mają trafić do wybranych gospodarstw już w połowie tego roku.

Uzupełniony o odpowiednie moduły wykonawcze inteligentny system sterujący Verti-Q przeobraża dobrze znany i sprawdzony wóz Verti-Mx SF w autonomiczny robot paszowy, który wszystkie zadania wykonuje automatycznie. W przedstawionej wersji, opartej na standardowym modelu, wóz Strautmanna pozostawia jednak elastyczność użytkowania: podczas gdy wszystkie dostępne obecnie na rynku automatyczne systemy karmienia pracują wyłącznie autonomicznie, system Verti-Q umożliwia także pracę w trybie konwencjonalnym. Dzięki temu w razie potrzeby maszyna może być obsługiwana bezpośrednio przez operatora w kabinie, co m.in. pozwala również poruszać się nią po drogach publicznych.

Precyzyjnie i bezpiecznie

Decydujące znaczenie dla prawidłowej pracy innowacyjnej maszyny ma zwłaszcza dokładny satelitarny system nawigacyjny GNSS (Global Navigation Satellite System), dzięki któremu wóz paszowy może przemieszczać się i manewrować na podwórzu i w silosach z dokładnością co do centymetra. Oprócz tego orientację w terenie uwzględniającą wszystkie przeszkody zapewnia obracający się wokół własnej osi skaner laserowy do trójwymiarowego rejestrowania otoczenia, który m.in. oblicza również przejazd i najlepszą pozycję w silosie dla optymalnego pobrania kiszonki. System uzupełniają inne czujniki rejestrujące różne parametry maszyny, a obliczenia wykonuje komputer, który zapisuje i przetwarza dane, definiuje kolejne zadania do wykonania w zaprogramowanym harmonogramie pracy oraz steruje zespołami roboczymi, takimi jak frez załadunkowy, ślimak mieszający czy urządzenia do zadawania paszy.
W systemie Verti-Q szczególny nacisk położono na bezpieczeństwo. Dlatego działanie różnych elementów podnoszących jego poziom, takich jak kamery i różnego rodzaju czujniki, jest ze sobą ściśle zintegrowane, zapewniając niezawodną ochronę w każdej sytuacji. Dzięki temu w każdym momencie, niezależnie od warunków pogodowych, jest np. zagwarantowana bezpieczna nawigacja, bez której maszyna w ogóle nie mogłaby samodzielnie funkcjonować.

SS

fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.