Technika Silosy i suszarnie

ASM Technology. Doczyszczanie w Żórawinie

Data publikacji:

Rolnicze Zakłady Produkcyjno - Doświadczalne Inwestrol IŻ z siedzibą w Żórawinie w województwie dolnośląskim gospodarują na areale 3000 ha. Firma zajmuje się wyłącznie produkcją roślinną. Uprawia się tutaj buraki, pszenicę i kukurydzę (20 tys. ton rocznie) oraz rzepak (2000 ton). Inwestrol posiada dwa elewatory, przy czym drugi z nich przeznaczony jest do obsługi skupu z zewnątrz, przede wszystkim kukurydzy mokrej. 

    ASM Technology. Doczyszczanie w Żórawinie

Inwestrol skupuje bowiem ziarno kukurydzy w ilości 10 tys. ton rocznie, suszy je i wprowadza do obrotu na rynek. Nowy kontrakt i wysokie wymagania jakościowe co do ziarna przyczyniły się do zakupu separatora firmy ASM Technology. 

W ciągach technologicznych obu elewatorów znajdują się czyszczalnie, jednak ich precyzja działania nie jest aż tak wysoka, bo nie jest konieczna. Na przełomie roku Inwestrol nawiązał kontakt z firmą produkującą chipsy, tortille kukurydziane, nie z mąki, lecz z całych ziarniaków. Przemysł spożywczy wymaga bardzo dokładnego doczyszczania ziarna, potrzebne okazało się więc dodatkowe doczyszczanie, aby materiał sprostał wymaganiom klienta. Prowadzone były poszukiwania optymalnego rozwiązania. Wybór padł na firmę ASM Technology z Białegostoku. Testowany był model ASM-101 i sprawdził się on w działaniu, lecz ze względu na wyższą wydajność firma Inwestrol zdecydowała się na wersję ASM-300. Dodać w tym miejscu należy, że testowany, lecz niewybrany model sprzedał się prawie natychmiast przez indywidualnego rolnika.

– Po miesiącu, dwóch próbach, doszliśmy do wniosku, że separator spełnia nasze oczekiwania, doprowadza do czystości właściwej kukurydzę i kupiliśmy model bardziej wydajny. Służy on dziś do doczyszczania kukurydzy pod cele przetwórczo - spożywcze, chociaż może być także wykorzystywany do oczyszczania zbóż pod kątem nasiennictwa. Ma wszechstronne zastosowanie – mówi Józef Śliwa, prezes Inwestrolu.

Urządzenie jest polskiej konstrukcji, prosta jest jego zasada działania. Separator oddziela dowolny, luźny materiał o określonej gęstości z dokładnością 3%. Nasiona ciężkie trafiają do drugiej i trzeciej frakcji, nasiona lekkie, połamane, uszkodzone są unoszone do czwartej i piątej frakcji. Materiał o niższej jakości nie marnuje się oczywiście, lecz jest używany np. na cele paszowe. Zanieczyszczenia ciężkie z pierwszej frakcji są usuwane.

– Separatora razem z próbami używamy już cztery miesiące, jesteśmy zadowoleni z jego działania. Zorganizowaliśmy sobie system pakowania materiału zgodny z naszymi potrzebami. Wad nie widzimy, sprzęt zdaje egzamin – przekonuje użytkownik.

Wymagania jakościowe wobec separowanego ziarna są wysokie. Niedopuszczalne są zanieczyszczenia, klient potrzebuje tylko całe i pełne ziarno, bez połówek, ćwiartek itd. Większość odpadów pozostaje w głównym procesie technologicznym, doczyszczanie gwarantuje wymaganą jakość końcową. Frakcje niespełniające zadanych parametrów stanowią od 5 do 10%, trafiają one na paszę. Tygodniowo potrzeba to około 100 ton materiału, w ciągu jednego dnia uzyskuje się natomiast od 40 do 50 ton. Jeżeli wzrośnie zapotrzebowanie odbiorcy, jest spory zapas mocy przerobowej.

Według deklaracji producenta, model ASM-300 zapewnia wydajność przy czyszczeniu wstępnym do 50 t/h, czyszczeniu właściwym do 30 t/h, a przy separowaniu do 15 t/h. Wymagania urządzenia na moc to 15,55 kW.

– Kukurydza do młyna i na paszę - tutaj wystarcza czyszczenie głównych urządzeń na elewatorach. Nowy separator służy do uzyskania ziarna zgodnego ze specyfikacją wymaganą przez naszego klienta. Wydajność ma rezerwę, urządzenie ma prostą konstrukcję, nie ma co się zepsuć. Dostawca ASM dostarczył urządzenie w zaledwie dwa tygodnie. Jesteśmy bardzo zadowoleni – twierdzi Józef Śliwa.

Separator obsługiwały początkowo 3 osoby, mogłaby to jednak robić nawet jedna. Ze względów bezpieczeństwa docelowo pracę tę wykonuje dwóch pracowników z firmy.

Także dla mniejszych gospodarstw

Urządzenia o wysokiej wydajności działania, takie jak model ASM-300, przeznaczone są dla dużych gospodarstw i firm zajmujących się obrotem zbożami i tam sprawdzają się bardzo dobrze. Firma ASM Technology idzie jednak również w kierunku gospodarstw mniejszych, dla których koszt i parametry wydajnościowe muszą być odpowiednio niższe. Do oferty ASM Technology dołączają urządzenia ASM 70 i 71, dodatkowo wchodzi też ASM-100, czyli model 101 bez cyklonu, wersja bardziej ekonomiczna.

Separator ASM 70 zapewnia wydajność czyszczenia wstępnego do 7 t/h, właściwego do 5 t/h oraz separacji do 2 t/h. Wyposażony jest w silnik o mocy 2,45 kW z funkcją regulacji obrotów. Podobne parametry wydajnościowe ma model ASM 71, wyposażony jest on dodatkowo w cyklon. Co warte uwagi, to fakt, że najmniejsze modele zasilane są z sieci 230V i nie potrzebują sieci trzyfazowej. Jest to znaczne ułatwienie dla użytkowników nie potrzebujących maszyn o wysokiej wydajności.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.