Gospodarka i rolnictwo

ARiMR. Nabór na inwestycje przeciwdziałające ASF

Data publikacji:

Wystartował nabór wniosków o wsparcie na inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń (ASF). Na dofinansowanie np. ogrodzenia chlewni czy budowę silosu na pasze rolnik może dostać do 100 tys. zł - informuje ARiMR. Wnioski o przyznanie pomocy można składać do 6 października 2023 r. wyłącznie drogą elektroniczną.

    ARiMR. Nabór na inwestycje przeciwdziałające ASF

O dofinansowanie mogą się starać rolnicy - osoby fizyczne, prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Muszą m.in. prowadzić chów lub hodowlę nie mniej niż 50 świń (średniorocznie) lub hodowlę świń ras rodzimych, lub ras czystych, zarejestrowanych na nieruchomości objętej inwestycją i mieć wpis do ewidencji producentów, a w przypadku osób fizycznych - ukończone 18 lat.

W całym okresie realizacji tego Planu będzie można otrzymać na ten cel do 100 tys. zł, a pomoc przyznawana będzie w formie refundacji 80% poniesionych kosztów kwalifikowanych lub - w przypadku budowy ogrodzenia - ustalonych stawek, które wynoszą: 320 zł za metr bieżący ogrodzenia; 2860 zł za montaż bramy; 970 zł za umieszczenie furtki. Minimalna wysokość kosztów kwalifikowanych uprawniających do otrzymania pomocy to 20 tys. zł - podała ARiMR w komunikacie.

Pozyskane środki na inwestycje zapobiegające ASF będzie można przeznaczyć m.in. na: utworzenie zadaszonej niecki dezynfekcyjnej; wyposażenie gospodarstwa rolnego w urządzenia do dezynfekcji; zapewnienie możliwości zdezynfekowania się osób zajmujących się obsługą świń; budowę lub przebudowę magazynu do przechowywania słomy; posadowienie silosu na paszę gotową lub zboże przeznaczone na paszę; zapewnienie utrzymywania świń odrębnie od innych zwierząt czy też wykonanie ogrodzenia.

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.