Gospodarka i rolnictwo

ARiMR dyspozytorem wielkich pieniędzy

Data publikacji:

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa została utworzona w 1994 roku. Od tego czasu do 1 listopada 2017 r. wypłaciła – przede wszystkim ze środków unijnych - 291,3 mld zł.

Ponad 154 mld zł z tej kwoty trafiło do rolników w ramach dopłat bezpośrednich, blisko 74,3 mld zł to wsparcie wypłacone z budżetu Programu Rozwoju i Obszarów Wiejskich, a prawie 4,3 mld zł to pomoc przekazana ze środków Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007 – 2013”. Ponad 8 mld zł ARiMR przekazała na dofinansowanie Wspólnej Organizacji Rynku Owoców i warzyw, wypłaciła także w ramach tzw. pomocy krajowej udzielanej z budżetu państwa prawie 22 mld zł. Te środki zostały przeznaczone m.in. na dopłaty do kredytów inwestycyjnych, obrotowych i klęskowych, dofinansowanie kosztów utylizacji padłych zwierząt gospodarskich. Pozostałą kwotę przeznaczono na rozwój wsi i obszarów wiejskich w ramach unijnych programów pomocowych wdrażanych przez Agencję. Kolejne środki w wysokości ponad 8,1 mld zł wypłacono z Programu Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 i z tego największe kwoty przekazano na płatności ONW oraz rolno-środowiskowo-klimatyczne. W ramach PROW 2014 -202O złożono ponad 2,6 mln wniosków, podpisano 1,9 mln umów na kwotę 19,2 mld zł, zrealizowano płatności dla 877,6 tys. różnych beneficjentów. Jeśli przeanalizować rozlokowanie tych  środków na mapie Polski, to najwięcej z nich  popłynęło do woj. : mazowieckiego, podlaskiego, wielkopolskiego oraz lubelskiego. Największym zainteresowaniem spośród działań inwestycyjnych nowego PROW cieszyły się: „Modernizacja gospodarstw rolnych”, w ramach którego złożono 34,5 tys. wniosków, „Premie dla młodych rolników” – 11,8 tys. oraz „Restrukturyzacja małych gospodarstw” – blisko 11 tys. wniosków.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.