Po sukcesie jakim okazał się w roku 2015 liczący aż 8,5 tys. km pierwszy XTractor tour w Australii, wzdłuż wybrzeży Pacyfiku, postanowiono zorganizować podobną ekspedycję ponownie. Wybór padł na RPA, gdzie 16-osobowa ekipa na 4 ciągnikach McCormick X7 i X8 o łącznej mocy ponad 1000 KM, wyposażonych w opony BKT, oraz wspieranych przez 3 samochody terenowe, pokonała w ciągu 55 dni trasę o długości 6 tys. km, wiodącą przez bogate w zróżnicowane dziedzictwo etniczne i kulturowe tereny, w tym wielkie parki narodowe i rezerwaty.
Od Kapsztadu do Pretorii
Po starcie z Kapsztadu konwój rozpoczął trasę wśród winnic słynnego Szlaku Ogrodowego, a następnie pojechał w głąb lądu, przez rozległe obszary półpustynne, krainę Wielkie Karru i bezkresne wydmy pustyni Kalahari, by po dotarciu do granicy z Namibią skręcić na wschód, zmierzając w stronę wznoszącego się na wysokości ok. 3,5 tys. metrów pasma Drakensberg (Góry Smoków) w królestwie Lesotho. W dalszym etapie wyprawę czekał stromy zjazd po zboczach łańcucha Drakensberg do Oceanu Indyjskiego, w prowincji KwaZulu-Natal, a potem zwrot w kierunku północnym i przejazd przez królestwo Suazi i światowej sławy Park Narodowy Kruger, z którego, zataczając łuk i kierując się na południe, ekipa dotarła do mety w Pretorii.
Ciągniki i pojazdy drugiej edycji XTractora poprowadziło 7 wyjątkowych kierowców, kobiet i mężczyzn, na co dzień włoskich karabinierów z I regimentu „Tuscania” w regionie Lacjum oraz z utworzonej niemal rok temu formacji Carabinieri Forestali („leśnej”), jednej z największych na świecie organizacji policyjnych do walki m.in. z przestępczością szkodzącą środowisku naturalnemu.
Szlachetne cele
XTractor to nie tylko wyzwanie, przygoda, promocja, lecz także konkretna pomoc na obszarach, przez które wiedzie ekspedycja. W tym zakresie podjęto współpracę z fundacją Amref, największą afrykańską organizacją charytatywną działającą na rzecz zdrowia, w ramach której ciągniki sprawdzą się też w swojej podstawowej roli i zostaną wykorzystane w trudnych lokalnych warunkach m.in. do orki i uprawy gleby przy zakładaniu ogrodu warzywnego przy centrum zdrowia dla matek, a także boisk i terenów rekreacyjnych dla dzieci.
SS
fot.firmowe