[ATR] Gospodarka i rolnictwo

Argentyna: Fonterra oraz Arla Foods wciąż w grze o ważnego gracza

Data publikacji:

Argentyńska mleczarnia SanCor po tym jak stanęła nad skrajem przepaści stała się łakomym kąskiem do przejęcia przez kilka wielkich firm mleczarskich na świecie. W kolejce ustawiły się Fonterra, Arla Foods, Lactalis, Grupo Lala i Amerykanie.

Do przejęcia jest spółdzielnia mleczarska Cooperativas Unidas SanCor z siedzibą w Sunchales, firma o blisko 80-letniej tradycji produkcji i poważnych aktywach. Firma jest w stanie restrukturyzacji po załamaniu jakie nastąpiło w końcówce 2016 roku i początku 2017 roku.
SanCor posiada 12 zakładów, 18 oddziałów handlowych. Sprzedaje produkty do 80 tys. sklepów. Szczególnie interesujące są zakład przetwarzający serwatkę w Martínez i centra dystrybucyjne w Buenos Aires i Kordobie.
Najbardziej prawdopodobnymi kandydatami do przejęcia jest Fonterra oraz Arla Foods. Fonterra oferuje według doniesień argentyńskiej prasy 300 milionów USD oraz 200 mln USD na modernizację.
Wiadomo, że zarząd mleczarni zamierzał pozyskać 600 mln USD, ale rynek nie przyjął tego komunikatu poważnie. Rząd wsparł już mleczarnię poważnymi kwotami, dzięki czemu firma spłaciła część swoich zobowiązań. W grze jest także Arla Foods, która wcześniej już miała joint-venture z SanCor o nazwie Afisa. Nadzwyczajne Zgromadzenie Udziałowców ma w najbliższym czasie ustalić czy sprzeda Afisę firmie Arla Foods. Wartość tej spółki, która produkuje białka serwatkowe ma wynosić podobno 200 mln USD. SanCor już wcześniej spieniężył niektóre aktywa (linia produktów świeżych firmie Vicente i produkcję odżywek firmie Mead Johnson) dla ratowania swojej egzystencji.
Przejęcie mogłoby nastąpić już teraz, ale Fonterra domaga się głębszej restrukturyzacji liczby pracowników i ich pensji oraz wydatków ponoszonych przez mleczarnię.

Źródło: forummleczarskie.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.