[ATR] Gospodarka i rolnictwo suszaPROW

Ardanowski: Zagrożenie suszą jest poważne

Data publikacji:

Zagrożenie suszą w Polsce jest poważne, monitorujemy sytuację – poinformował w piątek minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Zapewnił, że rolnicy nie zostaną bez pomocy. W tym roku ma być uruchomiony specjalny program poświęcony retencji wody na wsi.

Szef resortu rolnictwa na wspólnej konferencji z ministrem środowiska Henrykiem Kowalczykiem wyjaśnił, że zagrożenie suszą nie jest jednakowe – lepsza sytuacja panuje np. na południu kraju, gdzie padał deszcz. Na niektórych obszarach Polski – jak mówił – opady były jednak symboliczne. 

Jeżeli problemy suszowe będą się utrwalały, będzie podejmowana decyzja Rady Ministrów o uruchomieniu środków (pomocowych – PAP) – powiedział Ardanowski. Dodał, że takie zapewnienie otrzymał od premiera Mateusza Morawieckiego. – Rolnicy bez pomocy nie pozostaną – zaznaczył. 

Ardanowski przypomniał, że w związku ze skutkami ubiegłorocznej suszy, rząd na pomoc rolnikom przeznaczył ponad pół miliarda euro. 

Dodał, że sytuacja suszowa monitorowana jest również u naszych sąsiadów, regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Susza coraz bardziej doskwiera m.in. Czechom i Słowakom. Poinformował, że w czwartek spotykał się z ministrami rolnictwa Grupy Wyszehradzkiej poszerzonej o osiem państw i ustalono, że do Komisji Europejskiej zostanie wystosowana odpowiednia prośba, by była ona przygotowana do uruchomienia ewentualnej pomocy ze środków europejskich

Nie może być jak w ubiegłym roku, że Komisja Europejska nie udzieliła żadnej pomocy, nie uruchamiając funduszy kryzysowych – zauważył. 

Minister poinformował ponadto, że Komisja Europejka zgodziła się na przesunięcie w ramach obecnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich ok. 1 mld zł na gospodarowanie wodą na obszarach wiejskich:

Kończymy przygotowywać program, który jeszcze w tym roku będzie realizowany – zapewnił. 

Ardanowski wyjaśnił, że na początku zostanie uruchomiony pilotaż, w którym dofinansowywane będą inwestycje związane z małą retencją i systemami nawadniającymi. Dodał, że pilotaż będzie prowadzony np. w dwóch województwach, gdzie występują wysokiej jakości gleby rolne, lecz z powodu braku wody następuje ich degradacja, plony są coraz mniejsze. 

Szef resortu rolnictwa przypomniał ponadto, że od przyszłego roku ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej na uruchomić ogólnopolski program poprawy retencji. 

W Polsce retencjonujemy ok. 4 mld m sześc. wody rocznie, to stanowi ponad 6,5 proc. objętości średniorocznego odpływu rzecznego. Na całkowity odpływ rzeczny składa się woda dostarczana do koryta rzeki w wyniku, m.in. opadów czy topnienia śniegu. Program retencji ma podnieść współczynnik retencji do 15 proc. 

Źródło: PAP

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.