[ATR] Aktualności apv

APV - Nie tylko do poplonów

Data publikacji:

Siewniki to specjalistyczne maszyny przeznaczone do wysiewania nasion, ziarna lub nawet nawozu na polach i użytkach zielonych. Do ich głównych zalet zalicza się zapewnienie dokładnego dozowania materiału siewnego oraz ograniczenie liczby niezbędnych przejazdów po polu, co zmniejsza zagęszczenie gleby, skraca czas pracy, zapewnia dłuższą żywotność maszyny, a także ogranicza zużycie paliwa.

Austriacka firma APV, będąca producentem maszyn agrorolnych, ma w ofercie serię pneumatycznych siewników przeznaczonych do wysiewu traw, roślin poplonowych takich jak: gorczyca, lucerna, facelia, groch, ale także zbóż i dużych nasion np. fasoli. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu odpowiedniego wałka wysiewającego. Prezentowany siewnik oferowany jest w szerokościach roboczych 1-6, 1-7 oraz 1-12 m, z dmuchawami elektrycznymi lub hydraulicznymi. Producent dostarcza w zestawie wałek wysiewający do drobnych nasion, wałek wysiewający do większych nasion, mieszadło, płytę do próby wysiewu, płytę do montażu na maszynach uprawowych, worek do próby wysiewu, wagę materiału siewnego, 8 płytek rozsiewających i 4 profile sześciokątne. Do wyboru jest także moduł sterujący 1.2, 3.2, 5.2 lub 6.2. Pojemnik na siew wykonany jest z tworzywa sztucznego i ma pojemność 200 l. Predysponuje to powyższy siewnik do prac w małych i średnich gospodarstwach. Dodatkowo siewnik może być wyposażony w sterowane odpowiednimi modułami nstp. elementy: włącznik do próby wysiewu, który ułatwia przeprowadzenie próby wysiewu; czujnik napełnienia zbiornika, informujący ile materiału siewnego zostało jeszcze w zbiorniku, aktywuje alarm w module sterującym, jeśli ilość materiału siewnego będzie zbyt mała; czujniki prędkości jazdy kołowy lub radarowy, GPS, różne typy czujników pozycji TUZ itd.

Siew mięty

Tej wiosny pracownicy APV Polska wykonali testowy wysiew rzutowy nasion mięty. Wykorzystano do tego celu siewnik PS 200 zamontowany na agregacie GK 300 M1. Pokazowy siew został przeprowadzony przy szerokości roboczej wynoszącej 3 m, prędkości przejazdu 6 km/h i dawce siewu 0,5 kg/ha (czas kalibracji 2 min, wartość kalibracji 0,03 kg). Utrudnieniem podczas prac była wysuszona wierzchnia warstwa gleby oraz silny wiatr. Maszyny dały jednak radę, zewnętrzna warstwa została rozkruszona, a ziarna wysiane na głębokość 0,5 cm. Sposób aplikacji nasion zniwelował niekorzystny wpływ wiatru. Kilka dni później spadł deszcz i nasiona się przyjęły.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.