[ATR] Technika wozy asenizacyjne

Aplikowanie gnojowicy - Bezpiecznie w każdych warunkach

Data publikacji:

Gdy serwis maszyn rolniczych montuje w wozach asenizacyjnych dodatkowe wyposażenie, jak np. rampy z systemem wężów wleczonych, automatycznie staje się podmiotem, który co prawda nie jest producentem, ale ponosi za tą czynność odpowiedzialność cywilną. Jakich reguł należy zatem przestrzegać podczas doposażenia pojazdów do wykonywania zadań z zakresu wywożenia i dozowania gnojowicy?

Dodatkowe wyposażanie beczkowozów nowoczesnymi urządzeniami do aplikacji gnojowicy, jak np. rampa z systemem wężów wleczonych, jest przyjętą praktyką. Aby ułatwić rolnikom i przedsiębiorstwom usługowym dodatkowe wyposażanie, producenci wprowadzają na rynek specjalne rozdzielacze i obiecują ich łatwy montaż. Różnią się one jednak w zależności od wielkości użytkownika oraz zaprzęgniętego do wozu asenizacyjnego ciągnika. I to nie tylko pod względem zastosowanego systemu rozdzielającego, lecz także jeśli chodzi o sposób ich montażu w beczkowozie. Dlatego podczas wyposażania w dodatkowe elementy należy wziąć pod uwagę kilka punktów: jak wygląda właściwe i fachowe przymocowanie agregatów rozdzielających, co zrobić, by uniknąć uszkodzeń powstałych wskutek przeciążeń elementów konstrukcyjnych,  a także jakich przepisów prawa o ruchu drogowym trzeba przestrzegać?

Wymiary beczkowozów i aplikatorów gnojowicy

Kiedy wyposażamy beczkowóz w system rozdzielający, należy najpierw wziąć pod uwagę dopuszczalne wymiary. W razie połączenia beczkowozu i systemu do rozdzielania gnojowicy maksymalne dopuszczalne wymiary, jakich należy przestrzegać zgodnie z przepisami ruchu drogowego, to 12 metrów długości i 4 metry wysokości. Jeśli wymiary te zostaną przekroczone, należy złożyć wniosek o specjalne pozwolenie. Gdy zastosowana technika rozdzielania gnojowicy spełnia kryteria narzędzia zawieszanego i jest jako taka zadeklarowana przez producenta, obowiązują te same wytyczne montażu w beczkowozie oraz w ciągniku: producent urządzenia definiuje warunki, które musi spełniać pojazd przewożący. To, czy zestaw pojazdów odpowiada tym wytycznym i spełnia wymagania ustawowe, powinien sprawdzić użytkownik, który wbudowuje system do beczkowozu, a następnie wprowadza go do ruchu drogowego. Jeśli wszystkie wymiary mieszczą się w opisanym zakresie, ma on pewność, że może długotrwale i zgodnie z przepisami ruchu drogowego. . .

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj wydanie specjalne atr express 20/2018
Zamów bezpłatny egzemplarz / prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.