[ATR] Technika

APH Group Polska/Dewulf - Wykopki profesjonalne

Data publikacji:

Znana z kompleksowych rozwiązań w zakresie techniki uprawy, magazynowania i zagospodarowania ziemniaków, marchwi, cebuli i innych warzyw okopowych Grupa APH oferuje również profesjonalny sprzęt do zbioru. W tej grupie maszyn zwracają uwagę kombajny belgijskiej marki Dewulf , wyróżniające się solidną, funkcjonalną konstrukcją i łatwą obsługą oraz zapewniające dużą wydajność i wysoką jakość zebranego plonu.

Bogata oferta kombajnów Dewulf obejmuje zarówno maszyny zaczepiane, jak i samojezdne, zbierające ziemniaki z 2, 3 lub 4 rzędów w rozstawie 75 lub 90 cm. Asortyment otwierają zaczepiane kombajny RDT1700/RDT Superia ze zbiornikami o ładowności 5 t, a na przeciwległym biegunie są maszyny samojezdne, napędzane silnikami Deutz i Scania o mocy do nawet 500 KM, ze zbiornikiem na 7,5 t (R3060, Kwatro) i stołem selekcyjnym, a także w wersji bez zbiornika (R4060), z elewatorem przeładowującym bulwy bezpośrednio na jadącą obok przyczepę (przeładunek w trakcie zbioru jest możliwy również z kombajnów z bunkrem). Ofertę uzupełniają klasyczne zaczepiane kombajny ze stołem selekcyjnym (R2060) i zbiornikiem o ładowności 7,5 t.

Długo droga bulw

Niezależnie od modelu wszystkie kombajny wyróżniają się skutecznym oddzielaniem łęcin, dokładnym oczyszczaniem bulw z ziemi oraz efektywna separacją, a także delikatnie przebiegającym procesem technologicznym, skutkującym niewielkimi uszkodzeniami ziemniaków. Zapewnia to długa droga, jaką pokonują bulwy od wykopania do załadunku, a także odpowiednia konstrukcja zespołów roboczych, w tym m.in. niewielkie różnice poziomów kolejnych przenośników, zapobiegające obijaniu się bulw. Służą też temu regulowane w szerokim zakresie przenośniki rozładunkowe, w tym typu „łabędzia szyja” w kombajnie bez bunkra.

Wszystkie maszyny mają zespoły kopiące z rolkami i regulowanymi krojami tarczowymi oraz wałkami wciągającymi łęcin. W większości standardem jest automatyka naprowadzania na rząd DAS (Dewulf Automatic Steering) i nacisku na redlinę APC (Automatic Pressure Control), a w opcji - głębokości kopania ADC (Automatic Depth Control) i synchronizacji pracy DSC (Dewulf Synchronisation Control). Układ jezdny kombajnów, dzięki zastosowaniu szerokich, skrętnych kół oraz gąsienic (Kwatro), zapewnia optymalny rozkład masy oraz niewielkie ugniatanie i rozmazywanie gleby.

Budowa modułowa

Wszystkie maszyny mają taki sam długi ciąg przesiewający o szerokości 1,5-1,7 m, tworzony przez trzy (w RDT dwa) przenośniki prętowe (z podziałką od 35 do 50 mm ), z których pierwszy ma ponad 2 m, drugi 3,8 m, trzeci prawie 2,2 lub ponad 3 m (w R3060 także ok. 3,3 m), a w opcji dostępny jest także dodatkowy, czwarty. Pierwszy i drugi przenośnik mają w standardzie odwracany kierunek przesuwu, a drugi - 3 regulowane wstrząsacze, dwa mimośrodowe i jeden obrotowy, zwiększające efekt odsiewania (w opcji wstrząsacze dostępne są też na 1. i 3. taśmie).

Dalsza część ciągu technologicznego ma również podobną budowę, choć tutaj występuje większe zróżnicowanie, zależnie od wersji maszyny. Oprócz  przenośnika pionowego (obiegowego), wynoszącego ziemniaki na górny pokład ze stołem selekcyjnym, najczęściej są to dwie pochyłe taśmy igłowe, tzw. górki, do usuwania zanieczyszczeń lekkich, na dolnym i górnym pokładzie, o regulowanej prędkości i kącie pracy. Uzupełniają je zespoły czyszczące, takie jak separator osiowy, z wałkami ustawionymi wzdłużnie, bardzo skuteczny zwłaszcza w mokrych warunkach, względnie separator rolkowy z wałkami ślimakowymi ustawionymi poprzecznie, czy pozioma taśma igłowa z podwójnym regulowanym oddzielaczem grzebieniowym. Interesującym rozwiązaniem jest również moduł Flexy Clean w postaci dodatkowego przenośnika „bocznikowego”, pozwalający zależnie od warunków regulować ilość bulw przechodzących przez separator osiowy. W niektórych wersjach kombajnów dodatkowe moduły czyszczące można w łatwy sposób wymieniać, co pozwala optymalnie przystosować maszynę do warunków zbioru. Usuwanie łęcin zapewniają wałki wciągające lub rzadziej - przenośnik szerokopodziałkowy.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.