Gospodarka i rolnictwo

Analiza nawozów wieloskładnikowych

Data publikacji:

Nawozy wieloskładnikowe są to substancje zawierające co najmniej dwa lub więcej składników pokarmowych dla roślin. Należą do nich azot (N), potas (K), fosfor (P) oraz mikro- i makroelementy niezbędne do wzrostu roślin.

Nawozy, które występują w formie płynnej lub granulatu tworzy się poprzez mechaniczne złączenie kilku elementów lub w reakcjach chemiczne. Ważną zaletą nawozów wieloskładnikowych jest brak możliwości przenawożenia roślin wywołany obecnością jednego składnika w nawozie. Duża ilość mikro- i makroelementów powoduje wzmocnienie roślin.

Nawozy wieloskładnikowe- doglebowe czy dolistnie?

Nawozy wieloskładnikowe płynne dzielimy na doglebowe oraz dolistne. Często w swoim składzie zawierają środki powierzchniowo czynne, które poprawiają zwilżenie liści. Ważną zaletą nawozów doglebowych jest ich szybsze przedostawanie się do strefy korzeniowej wpływające na produktywność roślin oraz jakość plonu. Nawożenie dolistne dostarczane jest w trakcie wegetacji roślin w postaci płynnej. Słabo stężony nawóz stosowany jest bezpośrednio na liście roślin. Drugą ważną zaletą dolistnego nawożenia jest możliwość połączenia go z innymi zabiegami, co redukuje koszty.

Nawozy wieloskładnikowe a gleba

Dobór nawozu wieloskładnikowego powinien być ustalony na podstawie informacji o zasobności gleby w przyswajalne składniki (analiza gleby). Posiadając niezbędne informacje o potrzebach pokarmowych uprawianych roślin, o zasobność gleby będziemy w stanie dobrać odpowiedni nawóz wieloskładnikowy oraz formę fizyczną dostosowaną do technologii nawożenia w gospodarstwie. Nawożenie jest korektą braków składników pokarmowych w glebie.

Ceny wybranych nawozów wieloskładnikowych

Analizę cen nawozów wieloskładnikowych przeprowadzono na podstawie danych zebranych przez pracowników MODR O/Bielice. Przedstawione wartości pochodzą z powiatu sochaczewskiego, grodziskiego oraz żyrardowskiego i zostały zanotowane w ciągu 2017 roku. Z nawozów wieloskładnikowych (N:P:K) rolnicy najchętniej kupują polifoskę 6:20:30 oraz 8:24:24, gdzie cena kształtuje się na podobnym poziomie, średnio 167 zł/dt. W maju nastąpił gwałtowany wzrost ceny nawozów z rodzaju polifoska o ok 22-24 zł/dt, a następnie ceny malały i na koniec roku osiągnęły 154-158 zł/dt. Najtańszym z analizowanych nawozów wieloskładnikowych jest amofoska 4:16:18, gdzie ceny wahały się w granicach 122-130 zł/dt.

Źródło: MODR Oddział Bielice

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.