[ATR] Testy praktyczne Technika

Uniwersalny i precyzyjny siewnik Amazone Cataya 3000 Super

Data publikacji:

Oczekiwania użytkowników w odniesieniu do siewników mechanicznych stale rosną - w cenie są przede wszystkim jak najdokładniejsze dozowanie i równomierność poprzeczna oraz intuicyjna obsługa. Na te elementy spoglądali również pracownicy Ośrodka Testowego DLG, którzy w sierpniu, wrześniu i październiku 2017 r. gruntownie przetestowali siewnik mechaniczny firmy Amazone - Cataya 3000 Super półzawieszany na kultywatorze wirnikowym KX 3001.

Siewnik o szerokości roboczej 3 m posiada zbiornik na materiał siewny o pojemności 830 l, który dzięki nadstawkom można zwiększyć do 1270 l. Wyposażony jest w 20 redlic dwutalerzowych Twintec, z których każda jest zaopatrywana w materiał siewny poprzez system dozujący Precis.

Aby uzyskać optymalną ilość materiału siewnego, kółka wysiewające do wysiewu drobnych i normalnych nasion napędzane są za pomocą silnika elektrycznego - ich prędkość obrotowa jest regulowana w zależności od prędkości jazdy.

Centrum obsługowe - Smartcenter

Szczególny nacisk przy konstruowaniu siewnika firma Amazone położyła na przyjazność dla użytkownika. W związku z tym wszystkie ustawienia maszyny są dokonywane centralnie za pomocą tzw. Smartcenter (zdjęcie 2). Z tej jednej centralnej pozycji można przeprowadzić próbę wysiewu, ustawić klapy podłogowe oraz ustawić głębokość odkładania materiału siewnego w glebie i nacisk redlic. Wszystkie kolejne ustawienia maszyny mogą być łatwo dokonywane za pomocą uniwersalnego narzędzia obsługowego.

Przy próbie wysiewu operator nie musi wchodzić na ciągnik, lecz może poprzez TwinTerminal wprowadzić zważoną ilość materiału siewnego z próby wysiewu (plusem jest, iż na pokładzie znajdują się - składane wiaderko i cyfrowa waga sprężynowa). W przypadku sprzętu do ochrony roślin maszyny standardowo wyposażone są w zapas wody i mydła do mycia rąk. Ten pomysł firma Amazone zaadaptowała do siewnika, wyposażając model Cataya Super seryjnie w zbiornik do mycia rąk.

Przed dalszymi testami w ramach oceny przeprowadzonej przez Niemiecką Placówkę Testową i Certyfikacyjną Technika Rolnicza i Leśna (DPLF) zostało potwierdzone, że zawarte w odnośnych przepisach wymagania dotyczące bezpieczeństwa pracy są zachowane.

Testy w laboratorium

W ramach testów w zakresie obsługi i konserwacji ocenione zostały przykładowo możliwości ustawień w odniesieniu do głębokości odkładania materiału siewnego w glebie i nacisku redlic. Przeprowadzono także różne typowe czynności konserwacyjne, przy czym mierzony był czas potrzebny do ich wykonania. Na stanowisku kontrolnym testowano dokładność dozowania i równomierność poprzeczną (zdjęcie 3.) w różnych warunkach, z rzepakiem, jęczmieniem i pszenicą.

Testy odbywały się przy prędkości 8 i 12 km/h, zaś w wypadku pszenicy był dodatkowo zmieniany stopień napełnienia zbiornika i nachylenie zestawu w zakresie do 20% we wszystkich czterech kierunkach. Odchylenie między wysianą ilością i ilością z próby wysiewu w przypadku pszenicy wynosiło maksymalnie -2,4% (12 km/h, napełnienie zbiornika - 100 l, nachylenie zestawu 20% do przodu), zaś w wypadku jęczmienia i rzepaku zostały zmierzone maksymalne odchylenia wynoszące odpowiednio 0,5 i -0,6%.

Niezależnie od stanu napełnienia zbiornika na materiał siewny, prędkości roboczej i nachylenia maszyny uzyskane odchylenie było oceniane według kryteriów oceny DLG zawsze jako „bardzo dobre”. To samo dotyczy wszystkich testów związanych z równomiernością poprzeczną, niezależnie od tego czy w wypadku pszenicy na płaskim terenie lub na stoku, czy w wypadku jęczmienia i rzepaku na terenie pozbawionym nierówności.

Testy na polu

Testy polowe z siewem rzepaku zostały przeprowadzone na lekko nachylonym poletku testowym - glina piaszczysta (średnio 45 pkt. wg niemieckiej klasyfikacji gruntów). Przedplonem był jęczmień, słoma jęczmienna została zwieziona. Po użyciu herbicydu o działaniu totalnym poletko zostało poddane uprawie dwukrotnie za pomocą kultywatora podorywkowego wyposażonego w spiczaste lemiesze, na głębokość odpowiednio 12 i 18 cm.

Rola przygotowana do siewu następnego dnia po drugim zabiegu została oceniona jako drobnogruzełkowata. Siew odbył się z prędkością 8 km/h przy wilgotności gleby wynoszącej około 20%. Głębokość odkładania materiału siewnego w glebie wynosiła ok. 2-3 cm, wszystkie wysiane nasiona rzepaku zostały przykryte dostateczną ilością gleby. Jeśli chodzi o parametr testowy „dokładność dozowania”, nie stwierdzono żadnego odchylenia między ilością z próby wysiewu i faktycznie wysianą ilością.

Wschód polowy w wypadku rzepaku wyniósł 94,6%, co na podstawie kryteriów oceny DLG dla siewników rzędowych zostało ocenione jako „bardzo dobre”. Równomierność wzdłużna roślin (w kierunku jazdy) została oceniona w ramach testu DLG również jako „bardzo dobra”. Zdjęcie 4. pokazuje stan rozwoju roślin rzepaku w dniu 11 października 2017 r.

Wschód polowy w wypadku pszenicy przy gęstości wysiewu 200 ziaren na m2 – 87,6% i 300 ziaren na m2 – 90,6% został oceniony odpowiednio jako „dobry” i „bardzo dobry”. Jeśli chodzi o parametr testowy „równomierność wzdłużna roślin”, została uzyskana ocena „dobry”. Zdjęcie 5. pokazuje stan rozwoju roślin pszenicy w dniu 22 listopada 2017 r.

Podsumowanie

Siewnik Cataya 3000 Super firmy Amazone osiągnął zarówno w testach laboratoryjnych, jak i w testach polowych z rzepakiem bardzo dobre wyniki. W testach polowych z pszenicą zostały osiągnięte bardzo dobre i dobre wyniki. Kryteria „jakość pracy”, „obsługa i konserwacja” oraz „bezpieczeństwo pracy” zostały uznane przez DLG. Dalsze szczegóły dotyczące testów, w szczególności odnośnie do testów z pszenicą, można przeczytać w raporcie testowym 6794, który opublikowano na stronie internetowej www.dlg-test.de/bestellung.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.