[ATR] Aktualności

Kolejny wzrost obrotów Amazone

Data publikacji:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Grupa Amazone pomimo roku pełnego wyzwań z uwagi na pandemię koronawirusa nadal utrzymała kurs wzrostowy, przekraczając kolejny próg obrotów powyżej 650 mln euro.

Po 15% wzrostu w roku 2020 sprzedaż wzrosła tym razem aż o 22%. Całkowity obrót Amazone w roku 2021 osiągnął wartość 655 mln € (w poprzednim roku 2020 było to 537 mln €).

„Był to ogromny sukces całej grupy Amazone i naszych partnerów” – ciszą się obydwaj właściciele, Christian Dreyer i dr Justus Dreyer. „Zainteresowanie klientów nowoczesną techniką rolniczą pozwalającą precyzyjniej i oszczędniej wykonać niezbędne prace jest bardzo duże – zarówno w Niemczech, jak i na całym świecie”. Grupa Amazone również w 2021 r. odniosła sukcesy dzięki swojej innowacyjności oraz szerokiej ofercie dla gospodarstw o różnej wielkości – zarówno w rolnictwie tradycyjnym, jak i ekologicznym.

Orientacja na światowe rynki

Wynika to przede wszystkim z mocnej pozycji na wszystkich ważnych rynkach eksportowych, które odpowiadają za ponad 80% sprzedaży. Odnotowano znaczny wzrost obrotów zwłaszcza na rynkach tak ważnych dla Amazone, jak Niemcy, Francja, Polska i Rosja. Ponadto znacznie wzrosła sprzedaż maszyn rolniczych w Austrii, Irlandii, Ukrainie i krajach bałtyckich. W USA i Kanadzie uzyskano pozytywne rezultaty dzięki stałemu rozwojowi własnej organizacji sprzedaży. Również na innych kontynentach – w Republice Południowej Afryki, Japonii i Australii, aktywność w dziedzinie sprzedaży rozwijała się znakomicie.

Inwestycje i rozbudowa zakładów produkcyjnych

Liczba zatrudnionych na całym świecie w ciągu roku wzrosła do ok. 2000 osób. Nakłady na badania i rozwój wyniosły ponad 5% obrotu. Przedsiębiorstwo w roku obrotowym 2021 znów zainwestowało dwucyfrową wartość w milionach euro w środki trwałe. Z uwagi na dalszy rozwój oferty produktów o dużej szerokości roboczej i produkowanych w większych seriach, grupa Amazone aktualnie zwiększa swoje moce produkcyjne. Trzy lata po otwarciu zakładu w Bramsche przyszedł czas na jego rozbudowę. Dodatkowa powierzchnia hal wynosząca 8000 m² pozwoli w przyszłości wydajnie produkować wszystkie serie opryskiwaczy polowych Amazone. Ponadto przewidziano tam dodatkowe miejsce na kontrolę maszyn i optymalizację jakości tych wymagających od strony technologicznej produktów. Związane z tym przeniesienie mocy montażowych pozwoli rozbudować Global Parts Centers w Tecklenburg-Leeden, co pozwoli poprawić dostępność serwisu na całym świecie.

Być bliżej klienta

Liczne targi rolnicze musiały zostać w zeszłym roku odwołane lub przełożone z powodów związanych z pandemią. Dlatego Amazone przedstawiła w październiku zeszłego roku wszystkie nowości przeznaczone na targi Agritechnika w postaci samodzielnie zorganizowanej, cyfrowej konferencji prasowej, która cieszyła się dużym powodzeniem w międzynarodowej prasie branżowej. Poza tym Amazone stale informuje o swoich innowacjach z 2022 roku na własnej stronie internetowej, która tym razem udostępnia nowy format cyfrowy w postaci panoramicznej 360°. Ponadto zespół marketingowy z pełnym zaangażowaniem przeprowadza indywidualne prezentacje na miejscu, pozostając w stałym kontakcie z rolnikami i przedsiębiorstwami usługowymi zarówno w dziedzinie techniki, jak i metod uprawy. Poprzez wprowadzenie nowej struktury linii produktowych Amazone w ostatnim roku przeniosła dziedziny kompetencji w zakresie uprawy roli, siewu, nawożenia i ochrony roślin w centrum swojej działalności. Każdą z tych linii zarządza inna, doświadczona osoba.

Jak wskazują właściciele, „dzięki nowej strukturze jesteśmy jeszcze bliżej klientów, a także łączymy ze sobą wszystkie zaangażowane obszary przedsiębiorstwa”.

Przyszłość inteligentnego rolnictwa

Celem Amazone jest stały rozwój nowoczesnych i precyzyjnych technologii, pozwalających uzyskać większe zrównoważenie przy jednocześnie wysokim poziomie plonów oraz efektywność kosztów w najróżniejszych regionach rolniczych.

Udziałowcy Amazone stwierdzają: „Widzimy ogromny potencjał dla nas i naszych partnerów handlowych w dziedzinie promowania nowych metod uprawy z uniwersalnymi i wydajnymi maszynami rolniczymi”. „W ramach naszych długofalowych badań nad Controlled Row Farming prowadzonych na naszym nowym gospodarstwie doświadczalnym w Wambergen, niedaleko naszego zakładu w Gaste, intensywnie zajmujemy się zwiększaniem bioróżnorodności w połączeniu z rozbudowanym płodozmianem, intensywną uprawą poplonów oraz zastosowaniu roślin towarzyszących. W średnim i długim okresie w tym projekcie upraw rzędowych będą również wypróbowywane autonomiczne maszyny rolnicze. Amazone współpracuje między innymi ze startupem AgXeed z Holandii. Punktem ciężkości rozwoju jest autonomizacja procesów roboczych maszyn zawieszanych za pośrednictwem otwartych, standaryzowanych interfejsów”.

Zrównoważony rozwój według Amazone rozpoczyna się już w momencie produkcji maszyn. Na dachach hal produkcyjnych firma zainstalowała już wielkopowierzchniowe instalacje fotowoltaiczne o dużym uzysku energii. W połączeniu z zastosowaniem własnych elektrociepłowni w zakładach w samych Niemczech ograniczono emisję CO2 o około 7 mln ton w ciągu ostatnich ośmiu lat.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.