[ATR] Nowości Amazoneuprawa

Amazone Ceus - Agregat dla wymagających

Data publikacji:

Jedną z najciekawszych nowości Amazone w grupie maszyn uprawowych jest Ceus. To agregat uprawowy łączący zalety kompaktowej brony talerzowej oraz kultywatora zębowego.

Idea zmniejszania liczby przejazdów polowych jest dziś aktualna jak nigdy wcześniej. Producenci sprzętu z całego świata pracują nad rozwiązaniami, które przyczynią się do zmniejszenia liczby przejazdów roboczych, a co za tym idzie, zwiększenia opłacalności produkcji i ograniczenia szkodliwego wpływu na podłoże. Właśnie w myśl tej idei zaczęto projektować agregaty uprawowe czy agregaty uprawowo-siewne. Efektem pracy inżynierów są setki różnorodnych modeli maszyn wykonujących kilka zabiegów podczas jednego przejazdu. Podobną drogą poszli pracownicy Amazone, jednak efekt ich prac to agregat nieco inny. 

Na duże powierzchnie

Najnowsza konstrukcja uprawowa ze stajni Amazone nosi nazwę Ceus i jest następcą popularnego modelu Centaur. Agregat dostępny jest w różnych szerokościach roboczych od 4 do 7 m. Konstrukcja Ceusa oparta jest na solidnej kratownicowej ramie, na której montowane są elementy poszczególnych sekcji roboczych. We wszystkich modelach rama jest składana hydraulicznie. Układ jezdny w postaci dwóch dużych kół umieszczony jest pośrodku maszyny. Nieco bardziej wysunięte do przodu są dwa boczne, pomocnicze koła robocze (dotyczy modeli 6- i 7-metrowego). Producent zapewnia, że ślad pozostawiany przez wszystkie koła jest skutecznie niwelowany przez pracę elementów roboczych.
Amazone Ceus to agregat, który może mieć maksymalnie cztery sekcje robocze. Może, ponieważ ostatnią, czyli wał doprawiający można w łatwy sposób zdemontować.

Brona i kultywator 

Pierwsza sekcja to dwa rzędy ząbkowanych talerzy o średnicy 510 mm. Montowane niezależnie talerze zgromadzone są w postaci kompaktowej brony, przy czym pierwszy rząd ma talerze ustawione pod kątem 17°, a drugi - 14°. Specjaliści Amazone zdecydowali się w tym przypadku na zastosowanie gumowego zabezpieczenia przeciążeniowego. 5-milimetrowe talerze rozmieszczone są co 12,5 cm i według zapewnień producenta gwarantują świetne pocięcie i przemieszanie resztek pożniwnych. Głębokość ich pracy można regulować w zakresie od 5 do 14 cm. Zastosowano w tym przypadku łożyskowanie w kąpieli olejowej niewymagające smarowania. 
Druga sekcja robocza, to kilka rzędów zębów umożliwiających spulchnianie gleby na dużej głębokości do maksymalnie 30 cm. Możliwa jest również praca na mniejszej głębokości (minimalnie 5 cm). Producent udostępnia całą swoją ofertę redlic C-Mix pod kątem stosowania w agregacie Ceus.
Za zębami umieszczono kolejny rząd talerzy. Mogą to być talerze gładkie bądź ząbkowane, alternatywą są zgarniacze sprężynowe. 
Na końcu jest rzecz jasna wał doprawiający. Oferta wałów jakie Amazone proponuje do tego agregatu jest naprawdę imponująca. W zależności od warunków pracy oraz przeznaczenia można wybierać między konstrukcjami rurowymi, wałami spiralnymi, typu packer oraz kilkoma innymi. Dostępne są wały pojedyncze oraz podwójne. Za wałem może pracować jedno z dostępnych zgrzebeł. 

Ceus, czyli uniwersalny

To co charakterystyczne dla Ceusa, to możliwość pracy w różnych trybach. Pierwsza opcja to uprawa gleby przy wykorzystaniu wszystkich sekcji roboczych, ale można także korzystać z wybranych. Zarówno sekcję talerzy, jak i zębów można podnieść podczas pracy. 
Ceus łączy w sobie atuty kompaktowej brony talerzowej z cechami charakterystycznymi dla kultywatorów zębowych. Stwarzając możliwość zarówno płytkiej, jak i głębokiej uprawy z możliwością pracy na polach z dużą ilością resztek pożniwnych, staje się maszyną o wielu zastosowaniach. Jak twierdzi producent, z jednej strony sprawdzi się jako maszyna do podstawowej uprawy roli, a także głębokiego spulchniania. Ceusa można także wykorzystać podczas uprawy przedsiewnej czy w trakcie uprawy ścierniska. 
Operacyjna prędkość robocza mieści się w zakresie od 8 do 15 km/h. Zapotrzebowanie na moc w zależności od modelu i wyposażenia wynosi od 50 do 80 KM na metr. Warto zaznaczyć, że 7-metrowy Amazone Ceus w podstawowej konfiguracji z wałem roboczym osiąga masę ponad 10 ton.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.