[ATR] Gospodarka i rolnictwo

Algieria: Konsumpcja mleka najwyższa spośród krajów Afryki Północnej

Data publikacji:

Produkty mleczarskie są drugą najczęściej konsumowaną kategorią spożywczą w Algierii. Rząd Algierii podaje, że krajowe spożycie nabiału sięga 5 mln ton, z czego 3,7 mln ton pochodzi z krajowej produkcji.

Takie dane podaje USDA. Różnicę stanowi import 1,3 mln ton z mleka w proszku. 80% surowca pochodzi od krów, resztę stanowi mleko kóz i owiec. Mleko wielbłądzie stanowi margines. Instytucje algierskie podają, że krajowa konsumpcja per capita wynosi 120 litrów mleka.

Największym krajowym graczem rozwijającym hodowlę i przetwórstwo jest krajowy Dairy Production Industrial Group (Giplait), który dostarcza 60% konsumowanego tu mleka pasteryzowanego. 
Celem algierskiego rządu jest stopniowe odchodzenie od masowego importu mleka w proszku i kontrolowany jego zakup poprzez oferowanie licencji na import. 37% importu mleka w proszku beztłuszczowego pochodzi z UE, z czego najwięcej sprzedaje Francja (34%) i Polska (19%). Dominującym sprzedawcą PMP jest Nowa Zelandia (57% wolumenu). 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.