Pomysłodawca projektu planuje 3-letni projekt badawczy, podczas którego firma będzie eksploatowała trzy wynajęte pola uprawne – mieszczące na terenie:
- Hodowli Zwierząt i Nasiennictwa Roślin, Polanowice – woj. kujawsko-pomorskie
- Gospodarstwa Rolnego Karwowski Andrzej, Łodygowo - woj. podlaskie
- Gospodarstwa Rolnego Ziaja Martin, Dobrodzień - woj. opolskie
Każde z pól zostało podzielone na kilka jednohektarowych kawałków, na których zostaną zastosowane inne techniki agrarne.
Badania, analiza i wiedza ekspertów
Projekt będzie prowadzony pod nadzorem Prof. dr hab. inż. Romana Łyszczarza, który jest niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie rozwoju traw. Wydział Rolnictwa i Biotechnologii Politechniki Bydgoskiej reprezentowany przez Prof. dr hab. inż. Mirosława Kobierskiego zajmie się on szerokimi badaniami i ich analizą
Przed rozpoczęciem prac polowych zostały zebrane próbki ziemi, trawy i gnojownicy oraz podane analizie w celu odpowiedniego doboru materiałów i składników. Mierzone będą również takie parametry jak nasłonecznienie, ilość opadów, wilgotność gleby i inne. Badania takie będą prowadzone regularnie w trakcie trwania projektu. W marcu zaplanowany i zrealizowany został proces aeracji, czyli usuwania zagęszczeń w wierzchniej warstwie użytków zielonych z wykorzystaniem aeratora marki Evers.
Kolejnym etapem będzie doglebowa aplikacja nawozu organicznego (gnojowica, gnojówka, poferment). Na polu podczas realizacji zakładanego procesu pracować będą aplikator Veenhuis Ecojet 7.60 wraz z beczką asenizacyjną Veenhuis Profiline 19450. Dodatkowo na wybranym polu zostanie wysiana specjalna mieszanka traw z wykorzystaniem siewnika marki EVERS.
Zgodnie z wytycznymi przepisów dotyczących obszarów Natura 2000, w Polanowicach planowane są trzy pokosy. W maju, lipcu oraz we wrześniu zakładamy koszenie z wykorzystaniem kosiarki motylowej z kondycjonerem marki Elho i efektywne zbiory zielonki za pomocą samozbierającej przyczepy znanej i cenionej marki Schuitemaker. Po każdym pokosie, nastąpi ponowne doglebowe nawożenie gleby. Jesienią zamierzamy zakończyć prace posezonowe zabiegiem głęboszowania za pomocą urządzenia Evers. Zabieg ten ma pozytywny wpływ na zawartość tlenu w glebie oraz poprawia gospodarkę wodną łąki.