[ATR] Aktualności Interhandler

Akademia Agrihandler – pierwszy taki projekt w Polsce

Data publikacji:
Akademia Agrihandler – pierwszy taki projekt w Polsce

Akademia Agrihandler to pierwszy taki projekt w Polsce. Głównym założeniem projektu jest zmniejszenie kosztów produkcji mleka, poprawa jakości gleby oraz zmniejszenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii pielęgnacji użytków zielonych.

W projekcie istotne będą nie tylko zmiany dotyczące objętości otrzymanych zbiorów, czy zmniejszenie (wyeliminowanie) konieczności stosowania sztucznych nawozów. Kluczowymi elementami będą wyższa jakość zebranego materiału, a więc możliwość zwiększenia udziału naturalnej paszy, przy zachowaniu najwyższej troski o środowisko naturalne i zachowaniu wody w glebie.

3-letni projekt badawczy

Twórcą projektu jest Agrihandler. Firma działając skutecznie od wielu lat w branży i mając na uwadze ciągły rozwój oraz wdrażanie wyjątkowych projektów - podjęła się specjalnej inicjatywy skierowanej do sektora rolnego. Agrihandler w swoim portfolio posiada park maszynowy takich marek jak: JCB, Steyr,  Schuitemaker, Evers Agro, CHD Efting, Horizon, Elho, Veenhuis, Vervaet, Naio, Lyckegard.

Pomysłodawca projektu planuje 3-letni projekt badawczy, podczas którego firma będzie eksploatowała trzy wynajęte pola uprawne – mieszczące na terenie:

  • Hodowli Zwierząt i Nasiennictwa Roślin, Polanowice – woj. kujawsko-pomorskie
  • Gospodarstwa Rolnego Karwowski Andrzej, Łodygowo - woj. podlaskie
  • Gospodarstwa Rolnego Ziaja Martin, Dobrodzień - woj. opolskie

Każde z pól zostało podzielone na kilka jednohektarowych kawałków, na których zostaną zastosowane inne techniki agrarne.

Badania, analiza i wiedza ekspertów

Projekt będzie prowadzony pod nadzorem Prof. dr hab. inż. Romana Łyszczarza, który jest niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie rozwoju traw. Wydział Rolnictwa i Biotechnologii Politechniki Bydgoskiej reprezentowany przez Prof. dr hab. inż. Mirosława Kobierskiego zajmie się on szerokimi badaniami i ich analizą

Przed rozpoczęciem prac polowych zostały zebrane próbki ziemi, trawy i gnojownicy oraz podane analizie w celu odpowiedniego doboru materiałów i składników. Mierzone będą również takie parametry jak nasłonecznienie, ilość opadów, wilgotność gleby i inne. Badania takie będą prowadzone regularnie w trakcie trwania projektu. W marcu zaplanowany i zrealizowany został proces aeracji, czyli usuwania zagęszczeń w wierzchniej warstwie użytków zielonych z wykorzystaniem aeratora marki Evers.

Kolejnym etapem będzie doglebowa aplikacja nawozu organicznego (gnojowica, gnojówka, poferment). Na polu podczas realizacji zakładanego procesu pracować będą aplikator Veenhuis Ecojet 7.60 wraz z beczką asenizacyjną Veenhuis Profiline 19450. Dodatkowo na wybranym polu zostanie wysiana specjalna mieszanka traw z wykorzystaniem siewnika marki EVERS.

Zgodnie z wytycznymi przepisów dotyczących obszarów Natura 2000, w Polanowicach planowane są trzy pokosy. W maju, lipcu oraz we wrześniu zakładamy koszenie z wykorzystaniem kosiarki motylowej z kondycjonerem marki Elho i efektywne zbiory zielonki za pomocą samozbierającej przyczepy znanej i cenionej marki Schuitemaker. Po każdym pokosie, nastąpi ponowne doglebowe nawożenie gleby. Jesienią zamierzamy zakończyć prace posezonowe zabiegiem głęboszowania za pomocą urządzenia Evers. Zabieg ten ma pozytywny wpływ na zawartość tlenu w glebie oraz poprawia gospodarkę wodną łąki.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.