[ATR] Technika

Agrotechnology - Badanie z chirurgiczną precyzją

Data publikacji:

Kilkunastoletnie doświadczenie firmy Agrotechnology w technice zobrazowań satelitarnych, teledetekcji i sensorów azotowych pozwoliło opracować procedury i algorytmy dostarczające wiarygodnych i precyzyjnych informacji na temat odpowiedniego nawożenia azotowego. Jednym z zaawansowanych rozwiązań w tej kwestii jest Truas, nowa usługa premium wykorzystywana do precyzyjnego badania stanu roślin podczas sezonu wegetacyjnego.

Usługa Truas składa się z czterech etapów – pierwszy polega na pozyskaniu obrazów uprawy za pomocą kamery multispektralnej (kanały R, G, ER, IR) i RGB wysokiej rozdzielczości z wysokości 200-300 m (ok 600-1000 obrazów/100 ha). W dalszej kolejności następuje złożenie pozyskanych zdjęć w mozaikę ortofotomapy, przeliczenie indeksów DVI, NDVI i innych, zwieńczone opracowaniem cyfrowej mapy aplikacyjnej nawozu azotowego w formacie SHP, ISOtask lub innych w zależności od maszyny aplikacyjnej. W efekcie tych działań Truas bardzo dobrze sprawdza się przy przygotowaniu precyzyjnej aplikacji dla zbóż ozimych (II i III dawka wiosenna) oraz przy skanowaniu rzepaku jesienią, zapewniając pokrycie pomiarem całej powierzchni plantacji (rozdzielczość 5 cm), gwarantując pełny wgląd w stan roślin.

„Odpytywanie” roślin

- Dzięki Truas nasi klienci mogą bezbłędnie dopasować nawożenie azotowe uwzględniając przebieg pogody w danym sezonie, rozkład opadów, stopień wykorzystania azotu i jego mineralizacji z resztek pożniwnych oraz nawozów organicznych. Zamiast niepewnych kalkulacji, mających na celu próby obliczenia dostępnego i potrzebnego azotu w różnych formach, wprost „odpytujemy” poszczególne rośliny ile „udało im się” już pobrać tego składnika i ile jeszcze potrzebują lub są w stanie przyjąć, pożytkując go na zwiększony plon oraz poprawę jakości – przekonuje Piotr Mazur, właściciel firmy Agrotechnology.
Nowe rozwiązanie bardzo dobrze uzupełnia się z inną usługą firmy Agrotechnology – skanowaniem elektromagnetycznym gleby EM-38, które dostarcza dodatkowych informacji o potencjale gleby w danym miejscu i pozwala na w pełni bezpieczne operowanie nawożeniem azotowym. Pozwala to na maksymalizowanie efektów ekonomicznych, mających charakter oszczędności nawozu na słabszych stanowiskach, w trudniejszych latach, czy też zwiększonych zysków dzięki lepszemu plonowaniu przy optymalnych warunkach atmosferycznych i dobrych warunkach glebowych. Zdaniem Piotra Mazura pozwala to osiągnąć oszczędności/zysk rzędu 100-400 zł/ha rocznie.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.