Wywiady Aktualności

Agroskład. Duże gospodarstwa inwestują

Data publikacji:

Wywiad z Adamem Orzechowskim, dyrektorem sprzedaży firmy Agroskład.

    Adam Orzechowski, dyrektor sprzedaży firmy Agroskład.

    Adam Orzechowski, dyrektor sprzedaży firmy Agroskład.

Sytuacja na rynku produktów rolniczych - głównie zbóż, choć nie tylko, jest bardzo trudna dla polskich rolników. W jaki sposób przekłada się to na sprzedaż i zamówienia maszyn oferowanych przez firmę Agroskład?
Rynek na dzień dzisiejszy jest bardzo rozchwiany - przez zróżnicowane ceny zbóż, rzepaku czy kukurydzy, na co nakładają się duże skoki cen środków produkcji, nawozów itp. Klienci coraz rzadziej podejmują decyzje zakupowe, a jeśli już decydują się na zakupy, realizują je - mówiąc przysłowiowo - „za pięć dwunasta”. Poza tym informacje o nowych funduszach na zakup maszyn w ramach budżetu unijnego sprawiają, iż przygotowujemy dużą liczbę ofert cenowych, co oczywiście nie wpływa na tym etapie na finalizowanie transakcji.

Rynek maszyn rolniczych jest dziś bardzo mocno powiązany z cenami zbóż. Fabryki zostały rozpędzone ilością zamówień z 2022 r., w efekcie czego na magazynach dilerów jest obecnie dość dużo maszyn. Dlatego dziś producenci próbują wprowadzać różnego rodzaju benefity, jak gratisy w wyposażeniu czy finansowaniu fabrycznym. To drugie jest szczególnie istotne przy tak drogim pieniądzu jak obecnie.

Posiadamy bardzo duży stok maszyn gotowych do odbioru od ręki: czy to ciągniki, czy maszyny towarzyszące, kombajny, prasy, przyczepy. Jeżeli chodzi o terminy realizacji, to one są w granicach 8-10 tygodni, lub 3-5 miesięcy w przypadku ciągników.

To, w jaki sposób będzie wyglądała kondycja branży maszyn rolniczych w II półroczu 2023 r., w dużej mierze zależy od tego, jak uda się rozwiązać „zbożową górkę”. Jaki według Państwa scenariusz wydarzeń jest najbardziej realny?
Już od jakiegoś czasu potwierdza się taka tendencja, że duże i profesjonalne gospodarstwa, będą inwestować, bo potrzebują nowych maszyn. Gospodarstwa mniejsze są zaś bardziej uwarunkowane na rożnego rodzaju dotacje i one też są bardziej wrażliwe na ceny. Dlatego segment ciągników o wyższej mocy i maszyn wielkogabarytowych jest bardziej stabilny i mniej podatny na czynniki zewnętrzne. Mówię oczywiście o maszynach profesjonalnych, wydajnych i zaawansowanych technologicznie, w przypadku których mowa jest o świadomym użytkowaniu i coraz bardziej precyzyjnym użyciu środków ochrony roślin czy nawozów.

Jak obecnie wygląda sytuacja prowadzonego przez firmę Agroskład biznesu? Czy w Państwa firmie zaszły ostatnio jakieś większe zmiany?

...

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.