Technika

Agroland Brząkała. Nie ma rozwoju bez inwestycji

Data publikacji:

Działająca od 2010 r. firma Agroland, którą założył i do dziś prowadzi Sebastian Brząkała, to ceniony na wielu rynkach producent maszyn rolniczych - głównie uprawowych. Co ciekawe jednak, firma zyskała sporą renomę przede wszystkim na rynkach eksportowych - Niemiec, Austrii, Włoch czy Francji, ale także odleglejszych kierunków jak Japonia czy Kazachstan.

    Agroland Brząkała. Nie ma rozwoju bez inwestycji

W głównej mierze opieramy się na budowie maszyn do uprawy ziemi. Około 50% produkowanych przez nas maszyn to brony talerzowe, a w dalszej kolejności plasują się różnego rodzaju agregaty ścierniskowe i maszyny do uprawy głębokiej - pługi dłutowe i głębosze. Oczywiście produkujemy również agregaty do uprawy przedsiewnej i walce doprawiające glebę – wyjaśnia Sebastian Brząkała, właściciel firmy ze Skomlina w woj. łódzkim. Zapowiada jednak zmianę asortymentu.

– Zapewne zaniechamy produkcję maszyn, które bazują na odlewach - konkurencyjne firmy są w stanie produkować ten sprzęt w zdecydowanie innych kosztach. Jeszcze w tym roku chcemy wejść w produkcję bron mulczowych i chwastowników, które ze względu na przepisy wprowadzane przez UE, będą musiały być powszechnie stosowane zastępując środki ochrony roślin. Poza tym zamierzamy dalej rozwijać technikę do aplikacji gnojowicy i wszelkiego rodzaju osprzętu z tym związanego

- dodaje.

Pora na rynek polski

W pierwszych latach działalności firmy Agroland dostarczał maszyny wyłącznie na bardzo wymagający rynek niemiecki. Ostatnio przedsiębiorstwo intensyfikuje jednak obecność na rynku polskim.

– Obecnie sprzedaż w kraju stanowi ok. 8%, a w planach jest zwiększenie tego udziału do 12%. Widzimy jednak bardzo dużą konkurencję i to nie tylko ze strony producentów krajowych, ale także np. firm pochodzących z Turcji, którzy coraz mocniej rozpychają się na naszym rynku

– zwraca uwagę właściciel firmy Agroland. Równolegle z tym przedsiębiorstwo prowadzi szeroko zakrojony program inwestycyjny.

– Oprócz biura o powierzchni ok. 450 m² wybudowaliśmy - przy udziale środków z UE - w pełni wyposażoną, nowoczesną halę produkcyjną o powierzchni 1110 m². Szeroki asortyment maszyn jaka nasza firma oferuje klientom zmusił nas do wprowadzenia pewnych usprawnień procesowych dlatego też w chwili obecnej jesteśmy na etapie wprowadzania kompleksowego systemu ERP. Mamy nadzieję ze po wprowadzeniu tego systemu będziemy mogli w przyszłości jeszcze poszerzyć naszą ofertę oraz skrócić czas wytworzenia danego produktu – wymienia przeprowadzone inwestycje Sebastian Brząkała.

Dystrybucja produktów na rynku polskim odbywa się dwutorowo. Z jednej strony bowiem Agroland współpracuje z firmą Bauer, z którą działa w zakresie techniki aplikacji gnojowicy, z drugiej zaś - prowadzi sprzedaż bezpośrednią. Jakie to przynosi efekty?

– W pierwszym kwartale 2023 r. na pewno nie możemy narzekać na sprzedaż na rynkach zachodnich. Z kolei w Polsce - z uwagi na to co się dzieje z cenami mleka i zbóż - widzimy znaczący spadek zainteresowania zakupami. I dopóki nie zostanie uregulowana kwestia importu zbóż z Ukrainy, nie wygląda to dobrze

– kwituje właściciel firmy Agroland.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.