Technika

Agrocom - Spotkanie pasjonatów rolnictwa precyzyjnego

Data publikacji:

Pod koniec stycznia, w opolskim Kamieniu Śląskim odbyła się szesnasta edycja konferencji poświęconej zagadnieniom rolnictwa precyzyjnego. Głównym tematem tegorocznego spotkania było Rolnictwo 4.0. Wydarzenie zgromadziło ponad 100 gości z całej Polski, a także z zagranicy, m.in. z Niemiec, Czech i Wielkiej Brytanii.

W ciągu trzech dni konferencji prelegenci, zarówno reprezentanci polskiej nauki rolniczej, rolnicy - praktycy, innowacyjne firmy, jak i specjaliści z różnych krajów Europy, przedstawili zebranym uczestnikom prawie 40 merytorycznych wykładów, prezentacji i prelekcji. Tematyka wystąpień dotyczyła m.in. elektroherbicydów, zautomatyzowanego fenotypowania roślin uprawnych za pomocą dronów i zrobotyzowanych suwnic czy nowych możliwości wykorzystania sygnału satelitarnego w rolnictwie precyzyjnym. Ciekawy wykład podejmujący problematykę sztucznej inteligencji stosowanej w gospodarstwie poprowadził prof. Jacek Reiner z Politechniki Wrocławskiej. – Mamy łatwość pozyskiwania danych, jest ich coraz więcej. Tak naprawdę mamy ich dużo za dużo, bo nawet nie wiemy, co z nimi zrobić. Mamy większe zasoby obliczeniowe i pamięciowe, a nie umiemy jeszcze pisać takich programów, które pozwoliłyby wykorzystywać te możliwości – mówił prof. Reiner. Referent zwrócił uwagę na częściowe już wykorzystywanie sztucznej inteligencji do automatyzacji pracy w gospodarstwach na całym świecie np. w robotach udojowych.

Nowoczesne rozwiązania techniczne

Uczestnikom spotkania zaprezentowano m.in. innowacyjne oprogramowanie dla gospodarstwa rolnego - 365FarmNet. Program oferuje bezpłatne tworzenie dokumentacji ułatwiającej gromadzenie wszystkich informacji z pól i lat. Wprowadzone dane mogą być analizowane, tym samym zapewniając użytkownikowi stały nadzór nad bilansem zysków i strat w gospodarstwie. Ponadto do systemu można wprowadzać także uzupełniające notatki o danym zabiegu (np. warunki pogodowe). 365FarmNet usprawnia procesy pracy, a zbudowana baza danych może być wykorzystywana podczas kontroli inspektorów PIORiN.

Przedpremiera od Claas

W trakcie konferencji Christian Messinger z firmy Claas zapowiedział premierę nowego satelitarnego sygnału korekcyjnego Claas SatCor, z globalnym zasięgiem i dokładnością do 5 cm, która ma się odbyć na najbliższych targach SIMA we Francji. – Nowe rozwiązania elektroniczne mają na celu poprawić wydajność maszyny. Satelitarny system korekcyjny SatCor to nowość - przedpremiera, którą prezentujemy na konferencji w Kamieniu Śląskim – mówił Christian Messinger z firmy Claas. Nowy sygnał Claas SatCor - w przeciwieństwie do swojego poprzednika, OmniStar - umożliwia szybsze (do 10 min) łączenie i rozpoczynanie pracy po krótkotrwałej utracie sygnału korekcyjnego. Do przyszłego roku przedsiębiorstwo zakłada całkowitą rezygnację z aktualnego systemu.
Organizatorem konferencji była firma Agrocom Polska Jerzy Koronczok, we współpracy z 365FarmNet oraz Claas Polska.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.