[ATR] Technika

Agro-Wikt - Lemiesze z szyny kolejowej

Data publikacji:

Firma Agro-Wikt z siedzibą w Opocznie zaczynała swoją działalność w 1975 r., stając się jeszcze za czasów „realnego socjalizmu” cenionym producentem maszyn rolniczych – kultywatorów, pługów, bron, przyczep czy rozrzutników obornika. Z czasem podstawowym przedmiotem działalności stała się produkcja betoniarek, ale od kilku lat producent stopniowo powraca do większej obecności w sektorze rolnym, tym razem koncentrując się na produkcji części zamiennych.

– Jeszcze w latach 80. zakupiliśmy od upadającej wówczas Unii Grudziądz oprzyrządowanie do profesjonalnej produkcji odkładnic, ścinaczy czy słupic. Pozwoliło to nam rozpocząć produkcję również na potrzeby innych firm – w latach 90. firma zatrudniała nawet 250 osób. Słaby popyt na maszyny rolnicze i części zamienne w połowie tej dekady sprawił, że zarzuciliśmy produkcję dla rolnictwa przestawiając się na rozszerzającą się z roku na rok produkcję betoniarek. Od 2005 r. ich montaż odbywa się również w naszym zakładzie w Berdyczowie na Ukrainie – wyjaśnia Jacek Wiktorowicz, członek zarządu spółki Agro-Wikt.

Dobre właściwości, atrakcyjna cena

Powrót do znacznie lepszej koniunktury w rolnictwie zachęcił mające rodzinny charakter przedsiębiorstwo z Opoczna do ponownego zaopatrywania rolnictwa. W zakładzie produkcyjnym w Bukowcu Opoczyńskim produkowane są m.in. części zamienne do pługów i kultywatorów. Agro-Wikt zaopatruje przede wszystkim producentów maszyn (np. Bomet, Awemak, Euromasz) i hurtownie części zamiennych, choć nie stroni także od sprzedaży detalicznej. Firma w swojej ofercie posiada różnego typu lemiesze m.in. do pługów Kvernelanda, Lemkena, Kuhna, PHX, pługów rosyjskich i ukraińskich oraz dłuta, słupice, odkładnice, skrzydła odkładnic, piersi, płozy itp. – Robimy to na zasadzie pełnej dokumentacji, którą zakupiliśmy w Unii Grudziądz. Stawiamy na wysoką jakość, dlatego np. nasze lemiesze są cięższe, a co za tym idzie trwalsze niż wyroby konkurencji. Również dlatego, że wykonane są ze stali specjalnej, odpornej na ścieranie, a także posiadają m.in. samoostrzący się profil, dzięki odpowiedniej strukturze stali po procesie walcowania, powierzchniowo hartowany. Z konkurencją wygrywamy tym, że oferujemy produkt co najmniej takiej samej jakości – a dotyczy to również oryginałów - za niższą cenę – podkreśla Jacek Wiktorowicz. 
– W procesie produkcji wykorzystujemy metodę warstwowania, która polega na podwójnym ukształtowaniu ziaren i struktury materiału – wzdłużnie i poprzecznie. Oczywiście nagrzewamy go do odpowiedniej temperatury plastycznej, po czym następuje walcowanie, pozwalające uzyskać kształt zamierzonego produktu, docelowo zgodny ze wzorem oryginału. Czy to będzie dłuto, czy to będzie lemiesz, uzyskujemy. Po tym następuje hartowanie powietrzem, za następnie agresywne schładzanie powietrzem, które powoduje, że produkt uzyskuje odpowiednie hartowanie nawierzchniowe, dzięki czemu mając twardość na poziomie 40-45 HRC, ma lepsze właściwości ścierne – mówi przedsiębiorca z Opoczna. Co ciekawe jednak, do produkcji części zamiennych Agro-Wikt używa w 100%... zużytych szyn kolejowych – zapotrzebowanie roczne to obecnie 25 km szyn. Jest to również jeden z istotniejszych czynników atrakcyjności cenowej produktów z logiem Agro-Wikt – kupowany w ten sposób surowiec jest przynajmniej 2,5-krotnie tańszy niż stal sprowadzana z hut w naszym kraju.

Nowy zakład

Przedsiębiorstwo widzi w rolnictwie duży potencjał rozwoju, dlatego zamierza też rozwijać dedykowaną do tego sektora ofertę. – Otrzymaliśmy dotację z UE w wysokości 55% na budowę nowego zakładu produkcyjnego znajdującego się na terenie strefy przemysłowej w Opocznie. Chcemy rozwinąć tam produkcję części do pługów, głównie lemieszy, obecnie produkowanych przez naszą ukraińską spółkę A-Wikt. Sądzę zatem, że już w 2018 r. będziemy sprzedawać produkty z naszego rodzimego zakładu na terenie kraju oraz Europy Zachodniej, produkcja z Ukrainy trafia na tamtejszy rynek, a także do Rosji, Kazachstanu i na Białoruś – kończy Jacek Wiktorowicz. 

Grzegorz Antosik
fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.