Początki firmy sięgają lat 70. ubiegłego wieku, gdy w miejscowości Obsza powstał sklep ogólnorolniczy założony przez GS Samopomoc Chłopska. – Kierownikiem tej placówki był przez wiele lat mój ojciec, do którego z czasem dołączyłem wraz z bratem, co skończyło się tym, że odkupiliśmy ten sklep i zaczęliśmy pracować na własny rachunek. Szybko rozwinęliśmy ofertę - zaczęliśmy od maszyn rolniczych polskich producentów, po których weszły zagraniczne marki. W 2015 r. podpisaliśmy umowę z firmą McCormick, z którą związaliśmy się na dwa lata. Od 2018 r. jesteśmy dilerem marki Steyr, z czego się bardzo cieszymy, bo osiągamy dobre wyniki sprzedaży – mówi Daniel Szponar, współwłaściciel firmy.
– W ubiegłym roku mieliśmy rekordowy wynik i 10,95% udziału w rynku z marką Steyr. W tym roku niestety nie powtórzymy tego osiągnięcia gdyż dostępność produktu jest mniejsza - może to oznaczać spadek sprzedaży z 85 do 50 sztuk. To niejedyna przyczyna spadków - wybuch wojny sprawia, że klienci obawiają się dalej inwestować pokaźnych środków. A gdy weźmie się pod uwagę to, że ceny mocno poszybowały, dużo większym wzięciem cieszą się ciągniki używane
– dodaje.
Obecnie oferta Agro-Tech Obsza obejmuje pełną gamę produktów, w tym m.in. marki: Amazone, Krone, Gregoire Besson, Weidemann, Caterpillar (najlepszy diler rolniczy tej marki w Polsce w 2021 roku), Woprol, Akpil czy Agro-Masz.
– Poza bogatą ofertą naszym atutem jest niewątpliwie sprawnie działający zespół, z dobrymi handlowcami i serwisantami, którzy mają teraz do dyspozycji w pełni profesjonalny obiekt z salonem sprzedaży i odpowiednim zapleczem magazynowym. Warto przy tym dodać, że nasza firma zajmuje się kompleksowym zaopatrzeniem rolnictwa, również w nawozy i środki ochrony roślin czy materiał siewny. Całkiem niedawno uruchomiliśmy także dział finansowy ułatwiający finansowanie zakupów przez rolników i ich ubezpieczenie
– wyjaśnia Daniel Szponar. Firma Agro-Tech Obsza jest doskonale znana na Lubelszczyźnie, a zyskuje coraz większą rozpoznawalność również na terenie Podkarpacia.
– Mamy plan uruchomienia tam oddziału, aby być bliżej klienta, ale podchodzimy do tego ze spokojem, widząc, co się dzieje na świecie. W końcu budowę nowej siedziby w Obszy rozpoczynaliśmy jeszcze przed Covid-em. Oczywiście trafiliśmy z tym, że zakupy materiałów poczyniliśmy jeszcze przed drastycznym wzrostem cen materiałów budowlanych. Jednak ostatnie dwa lata mocno namieszały na rynku, ale siłą rozpędu dokończyliśmy tę inwestycję, bo nie mieliśmy już możliwości rozwoju w starej siedzibie. Powstał w ten sposób obiekt, w którym możemy obsługę klienta podnieść na wysoki poziom – podsumowuje Daniel Szponar, współwłaściciel Agro-Tech Obsza.