[ATR] Aktualności Agro Show

Agro Show - Zmiany, zmiany, zmiany

Data publikacji:

Jubileuszowa, dwudziesta edycja targów Agro Show w Bednarach obfitowała w szereg nowości - zmiany dało się odczuć na wielu polach, choć otwarte pozostaje pytanie co do słuszności niektórych nowych rozwiązań. Jeśli chodzi o podstawowe liczby, w tegorocznej wystawie wzięło udział prawie 750 wystawców z 19 krajów, prezentujących się na powierzchni ok. 139 tys. m² - stoiska te według organizatorów odwiedziło w dniach 20-23 września 139,2 tys. osób.

Dla przypomnienia, historia Agro Show sięga 1999 r. - pierwsze dwie edycje tej imprezy (zorganizowane zresztą przy wydatnej pomocy DLG) odbyły się w Więckowicach, aby w 2001 r. trafić już na stałe do Bednar. Od tego czasu polskie rolnictwo przeszło prawdziwą rewolucją, znaczoną choćby radykalnymi zmianami w parkach maszynowych gospodarstw rolnych, a niezmienna w swych założeniach pozostaje sztandarowa wystawa organizowana przez PIGMiUR. Koncepcja Agro Show jest taka sama, acz stopniowo ewoluuje próbując dostosowywać się do zmian zachodzących na rynku maszyn i urządzeń rolniczych. – Włożyliśmy wiele energii, aby zorganizować dwudziestą edycję targów. Dziś jednak ważniejsze jest to, że nasze rolnictwo ma bardzo dużo zmartwień i kłopotów, chociażby przez pogodę czy niewykorzystane fundusze, co jako Izba sygnalizujemy do ministerstwa rolnictwa – mówi Józef Dworakowski, prezes PIGMiUR.

Czwartek - dzień dobrych interesów

Porcelanowy jubileusz Agro Show stał pod znakiem zmian. Najpoważniejszą było „cofnięcie” samych targów o jeden dzień - po raz pierwszy wystawa trwała od czwartku do niedzieli. Pierwszy dzień był tzw. dniem branżowym podczas którego dla klientów firm (wysłano ok. 2,5 tys. zaproszeń) zrzeszonych w PIGMiUR została przygotowana specjalna strefa VIP. Interesujący pomysł został ciepło przyjęty przez wystawców i rolników - w czwartek wystawę odwiedziło łącznie ok. 9 tys. osób - i powinien być rozwijany w kolejnych latach. Tego dnia organizatorzy uhonorowali też firmy, które obecne są jako wystawcy na Agro Show od samego początku, przez 20 kolejnych edycji. Pamiątkowe statuetki otrzymało 33 wystawców, wśród których nie zabrakło dwutygodnika atr express.

Co i jak pokazywać?

Tegoroczna edycja wystawy stała również pod znakiem zmiany skostniałej już formuły pokazów maszyn na polach pokazowych. I w tym konkretnym przypadku można zadać pytanie, na które odpowiedź chcą znać organizatorzy i wystawcy - kto i po co przyjeżdża na Agro Show? Oto bowiem z punktu widzenia nowoczesnego rolnictwa prawdziwym „crème de la crème” wystawy powinny być pokazy rozsiewaczy nawozów i ciągników wyposażonych w rozwiązania techniczne oraz oprogramowanie, umożliwiające realizację zadań w systemie rolnictwa precyzyjnego i współpracę z maszynami. Całość prezentacji z perspektywy kabiny ciągnika i panelu sterującego procesem, można było oglądać na telebimach umiejscowionych przy polach pokazowych - merytorycznie interesujące dla świadomych rolników, acz oglądający rządni prawdziwego show z trudem koncentrowali swą uwagę na kolejnych przejazdach. Z kronikarskiego obowiązku, druga część pokazów prezentowała technikę siewu zbóż w systemie uproszczonym. Jakie zatem będą pokazy maszyn w przyszłym roku?

Młodzi mechanicy (jeszcze) bez podręcznika

Dobrą tradycją wystawy w Bednarach są finałowe rozstrzygnięcia konkursów „Mechanik na Medal” (zwycięzcą Paweł Pacholec) i „Młody Mechanik na Medal” (Radosław Kowalczyk, ZSP Gniezno), a także organizowanych „Agro Debat”, z których najważniejsze dotyczyły tematów:  „PROW 2014-2020 – aktualny stan i prognozy do końca okresu budżetowego. Jak efektywnie wykorzystać wsparcie na modernizację gospodarstw rolnych?” (z uwagi na wagę problemu przedstawimy go szerzej na łamach atr express), a także „Agrotronik - zawód z dużymi perspektywami? Czy warto kształcić się w tym kierunku, szanse na rynku pracy?”. Drugi z nich jest ciekawy i niezmiernie ważny, na co wskazywało również podjęcie przez PIGMiUR inicjatywy wydania podręcznika z przedmiotu agrotroniki. Niestety mimo tego, że już od czerwca zapowiadano, że podczas targów zaprezentowany zostanie pierwszy rozdział publikacji pod roboczym tytułem „Systemy agrotroniczne” (autor prowadzący - dr hab. Adam Ekielski), skończyło się jedynie na przedstawieniu koncepcji tej jakże potrzebnej młodzieży ze szkół średnich pozycji książkowej. Pozostaje nam kibicować, aby zgodnie z zapowiedziami składający się z 14 rozdziałów e-podręcznik był dostępny w I kwartale 2019 r.

Wielki Brat patrzy

Zainteresowani najnowszymi zdobyczami techniki rolnicy doskonale zdają sobie sprawę, że można dzięki nim zdobywać szereg danych ułatwiających efektywne prowadzenie gospodarstwa. Z podobnego punktu widzenia wychodzi PIGMiUR, która m.in. udoskonala systemy pozwalające bardziej precyzyjnie określić ilość zwiedzających. – W ubiegłym roku wprowadziliśmy narzędzie wykorzystujące logowania telefonów komórkowych. Liczymy, że dzięki temu będziemy mogli udostępnić wystawcom, zlokalizowanym przede wszystkim przy pasie startowym, konkretne dane w zakresie ilości osób i czasu ich przebywania na danym stoisku, a także późniejszej aktywności. Chcemy aby firmy te mogły w lepszy sposób przygotowywać się marketingowo pod kątem organizacji swojego stoiska na targach – przekonuje Michał Spaczyński, wiceprezes PIGMiUR.
Dwudziesta pierwsza edycja Agro Show w Bednarach odbędzie się w dniach 19-22 września 2019 r.

Grzegorz Antosik

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.