Aktualności

Agro-Masz/Agros-Wrońscy - prezentacja pod Częstochową

Data publikacji:

Pokazy polowe maszyn już od wielu lat cieszą się dużym zainteresowaniem wśród rolników. Nic dziwnego, bo jest to doskonała okazja, aby zobaczyć maszynę „na żywo” i podczas pracy oraz porozmawiać ze specjalistami z branży. Firma Agros-Wrońscy zorganizowała taki pokaz 19 lipca w podczęstochowskich Konarach. Redakcja atr express oczywiście uczestniczyła w tym wydarzeniu.

    Agro-Masz/Agros-Wrońscy - prezentacja pod Częstochową

Agros-Wrońscy działają na naszym rynku już 30 lat, a jej partnerami są tak znane firmy jak: New Holland, Unia, Kuhn, Väderstad, Hardi oraz wiodący polscy producenci w tym Pomot, Metal-Fach, POM Augustów, Pronar, Agro-Masz itd. Firma śmiało łączy wieloletnie doświadczenie na rynku z ekspercką wiedzą, aby każdy jej klient otrzymał to, czego potrzebuje. Oprócz działalności sprzedażowej świadczy również serwis gwarancyjny i pogwarancyjny, posiada przy tym bogato wyposażony sklep z częściami zamiennymi. Agros-Wrońscy mają obecnie 4 oddziały: główny oddział w Strzelcach Wielkich, a następne we Wróblewicach, Szonowicach i  Zdanowicach.

Prezentacja firmy

Imprezę rozpoczął tradycyjnie prezes  Maciej Wroński, który zarządza tą rodzinną firmą wraz ze swoim rodzeństwem. Opisał pokrótce profil działalności, pracowników, a następnie odbył się właściwy pokaz, który został podzielony na dwie części. W pierwszej, stacjonarnej, przedstawiono wystawiane maszyny, można było podejść i zobaczyć wszystko z bliska. W drugim etapie imprezy zaprezentowano maszyny w akcji - podczas koszenia jęczmienia ozimego wraz z uprawą orkową, bezorkową oraz siewem.

Maszyny w akcji

W trakcie spotkania w Konarach bardzo ciekawe wystąpienie miał Piotr Szlakiewicz z firmy Agro-Masz, który przedstawił ofertę swojej firmy. Zaprezentował m.in. bronę talerzową, ciężką, o szerokości 6 m na talerzach 620 mm i z ciężkim wałem traker. Prelegent zwrócił tutaj uwagę na uchwyt talerza, który jest odpowiednio wyprofilowany dla większej przepustowości resztek pożniwnych.

Dalej omówił także bronę mulczową o szerokości 7,5 m, która jest największą broną mulczującą dedykowaną szczególnie do uprawy pożniwnej. Kąt natarcia palców pracujących czy talerzy jest zmienny, sterowany hydraulicznie. Bardzo duża przepustowość jest zasługą długości zęba 763 mm, talerze proste w opcji można doposażyć w podwójny talerz nacinający. – My ją zalecamy też do stosowania w technologii strip til - tak zwanej uprawy pasowej. Dodatkowo maszynę tę możemy sobie doposażyć przez odpowiednią podstawę w siennik do poplonu – powiedział Piotr Szlakiewicz.

Nowością w ofercie Agro-Maszu był siewnik o pojemności 700 l, nadbudowany na agregat talerzowy na wale oponowym. Jest to zestaw o szerokości roboczej 3 m, dedykowany raczej do mniejszych ciągników. Przedstawiono również pług obrotowy na zabezpieczeniu resorowym, model standardowy, czteroskibowy, na okładniach XL z odlewaną obrotnicą o zwiększonej wytrzymałości, prześwitem pomiędzy ramą 76 cm i rozstawem pomiędzy korpusami 100 cm. Przedstawiciel Agro-Maszu  omówił ponadto wał tnący, podwójny wał tnący, agregat podorywkowy, trzymetrowy agregat do uprawy płytkiej i głębokiej.  Z dużym zainteresowaniem spotkała się brona talerzowa Faster.

Faster - uprawa ultra płytka

Brona talerzowa Faster przeznaczona jest to uprawy płytkiej na głębokości 2-4 cm. Taka uprawa jest spójna z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu. Polega na efektywnym podcinaniu resztek pożniwnych, inicjuje też szybsze wschody chwastów, które mogą być łatwo zniszczone mechanicznie bez użycia pestycydów. Zapewnia również ograniczenie parowania wody z gleby, co ma duże znaczenie w przypadku długotrwałych okresów bezdeszczowych. Brona dostępna jest w szerokości roboczej 4, 5 oraz 6 m, oferując wydajność od 2,8 do 7,2 ha/h. Przy masie własnej 2250 do 3100 wymaga agregacji z ciągnikiem o mocy 120-200 KM. Podczas pokazów zaprezentowano publiczności szerzej wersję 5 metrową z wałem daszkowym o średnicy 560 mm. – Ta brona weszła do oferty  w tym roku, tak że mają państwo możliwość zobaczenia jej pierwszy raz – podkreślił Piotr Szlakiewicz.

Zastosowana rama znana jest ze sprawdzonej już brony talerzowej Agro-Maszu. Uwagę zwracają natomiast talerze brony typu „Faster”. Ich specjalnie profilowany kształt oraz ustawienie pozwalają na pełne podcięcie uprawianej powierzchni. W zależności od wybranego modelu brona posiada 32/40/48 sztuk takich talerzy. Średnica 520 mm pozwala na intensywne rozdrabnianie resztek pożniwnych kukurydzy czy rzepaku. 

Na skraju obu sekcji talerzy umiejscowione zostały aktywne ekrany, które ograniczają strefę odkładania ziemi przez talerze skrajne, zapobiegając powstawaniu kolein na łączeniach przejazdów.

Połączenia pływające skutecznie zabezpieczają  ekrany podczas kolizji z ewentualną przeszkodą. Do brony przewidziano szeroki wybór wałów, pozwalających zoptymalizować uprawę pod każdy typ gleby i rodzaj uprawianej rośliny. Mamy tutaj  między innymi wał rurowy 500 mm, wał pierścieniowy 500 mm, wały typu tandem, wał ceownikowy 500 mm, wał teownikowy 500 mm oraz wał daszkowy. W kwestii wyposażenia opcjonalnego dostępne są: rząd zgrzebeł sprężynowych dla uzyskania najlepszego efektu kruszenia i wyrównania gleby, zestaw spulchniaczy, hydrauliczny system regulacji wału, nowe oświetlenie w wersji 2022, stopki podporowe, podest oraz uchwyt do siewnika poplonu. 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.