ATR Aktualności

Agro-Land - Najlepiej w pasach

Data publikacji:

Mimo niewątpliwych zalet uprawa pasowa nie jest jeszcze w Polsce zbyt popularna, co wynika m.in. z przyzwyczajeń rolników i niewielkiej podaży maszyn do tej technologii. Próbuje to zmienić firma Agro-Land ze Śmielina koło Nakła nad Notecią, oferująca agregaty do uprawy i siewu pasowego brytyjskiej marki Mzuri, których wkrótce będzie także producentem.

Podczas zorganizowanych przez firmę Afro-Land 30 maja „Dni Pola” można się było bliżej przyjrzeć pracy maszyn Mzuri Pro-Til oraz zapoznać z zaletami uprawy pasowej w ich wykonaniu. W technologii tej gleba jest uprawiana tylko w wąskich pasach, a przy tym wyłącznie spulchniana a nie odwracana, co ogranicza opory podczas pracy i zużycie paliwa. Resztki pożniwne pozostają na powierzchni nieuprawianych międzyrzędzi, chroniąc glebę przed utratą wody i erozją. Taki sposób uprawy prowadzi do poprawy struktury i zmniejszenia zwięzłości gleby, która jest bardziej napowietrzona i lepiej zatrzymuje wodę, a także do wzrostu zawartości próchnicy i aktywności biologicznej, w tym dżdżownic.

Wszystko na raz

W agregatach Mzuri Pro-Til można wyróżnić 3 strefy robocze. Pierwszą tworzą karbowane talerze (opcja) i samo pozycjonujące się zęby-łapy. Talerze tną i mieszają z glebą resztki roślinne, a zęby spulchniają głębsze warstwy (do 25 cm), umieszczając jednocześnie nawóz „pod korzeń”, poniżej poziomu siewu nasion. W drugiej strefie, za pomocą ogumionych kół, służących również do transportu, następuje wtórne zagęszczenie gleby w uprawianych pasach. Ważną zaletą konstrukcji Mzuri Pro-Til jest równomierny transfer masy maszyny na wszystkie koła. W trzeciej strefie pracują redlice siewne doskonale kopiujące nierówności pola i utrzymujące stałą głębokość siewu, dzięki indywidualnym kółkom dogniatającym.
W ofercie są 4 modele agregatów Mzuri - zawieszany 3-metrowy oraz zaczepiane o szerokości 3, 4 lub 6 m (składany). Maszyny mają zbiorniki o pojemności 1500 l (zawieszany) oraz 3400 lub 4300 l - w modelach zaczepianych dzielone w proporcji 40/60 (nawóz/nasiona). Zależnie od szerokości liczba rzędów wynosi 9, 11 lub 17, a rozstaw - od 33,3 do 36,3 cm. Nasiona i nawozy są dozowane za pomocą wymiennych wałków wysiewających napędzanych elektrycznie (transport nasion pneumatyczny). Wymagające co najmniej 150, 200 lub 300 KM agregaty oferują dużą wydajność, do 3, 4 i 6 ha/h. Ich pracę nadzoruje komputer RDS Artemis, umożliwiający m.in. regulację ilości wysiewu nasion i nawozów oraz zapewniający kontrolę przepływu nasion.

To się opłaca

Według prowadzonych przez firmę Agro-Land wieloletnich porównawczych badań polowych (dla ozimin) technologia strip till Mzuri umożliwia 30-procentową redukcję nawożenia przedsiewnego. Poza tym pozwala nawet 6-7-krotnie skrócić czas pracy, który przy zastosowaniu maszyny Mzuri Pro-Til wynosi tylko 0,35 h/ha, podczas gdy przy prowadzonej w takich samych warunkach klasycznej uprawie bezpłużnej 1,5 h/ha, a przy tradycyjnej z orką - 2,2 h/ha. Podobnie, dzięki drastycznemu ograniczeniu przejazdów, od 2 do prawie 3 razy maleje również zużycie paliwa, które w wypadku technologii strip till z użyciem agregatu Mzuri wynosi zaledwie 16 l/ha, przy uprawie bezpłużnej sięga 31 l/ha, a w uprawie orkowej dochodzi do 43 l/ha.
Jednocześnie plony roślin po uprawie agregatem Mzuri Pro-Til są na ogół wyższe (w badaniach Agro-Land do 0,7 t/ha dla pszenicy i do 0,6 t/ha dla jęczmienia) niż po tradycyjnej uprawie płużnej lub bezpłużnej.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.