Agritechnica 2017 - Fendt VarioPull

Agritechnica 2017 - Fendt VarioPull

Kolejną kwestią, nad którą skoncentrowali się inżynierowie Fendta, jest optymalizacja rozłożenia ciężaru między osiami ciągnika.

Jest to problem szczególnie odczuwalny w dużych maszynach. Przy dołączonym konkretnym urządzeniu rozkład ciężaru jest zawsze taki sam. Możliwość jego regulacji dotyczyła do tej pory przede wszystkim montażu przedniego obciążnika czy np. obciążników na kołach. Jak informuje Fendt - dzisiaj jest alternatywa.
Mowa o systemie VarioPull. Upraszczając nieco, jest to teleskopowe „ramię” umieszczone pod ciągnikiem, przymocowane pośrodku między przednią i tylną osią. Układ ten umożliwia zmianę miejsca podłączenia narzędzia względem ciągnika w płaszczyźnie poziomej. Zintegrowany system podłączania narzędzi pozwala na stosowanie maszyn wyposażonych w różne sposoby montażu (m.in. sprzęg kulowy, zaczep). Jeśli zajdzie konieczność, system umożliwia przesunięcie narzędzia bliżej tylnej osi lub odsunięcie go od niej w zakresie 80 cm. Jeśli punkt zaczepienia narzędzia znajdzie się blisko tylnej osi, to zwiększa się obciążenie. Odsuwając, otrzymuje się efekt odwrotny (przydatny np. podczas transportu drogowego).


Reklama
Powiązane artykuły