Agritechnica 2017 - Fendt MARS

Agritechnica 2017 - Fendt MARS

Jedną z najbardziej innowacyjnych i efektownych koncepcji zaprezentowanych przez producentów sprzętu rolniczego jest Fendt MARS.

Do tej pory większość nowości niemieckiego producenta dotyczyła ciągników, kombajnów czy sieczkarni. Tym razem bohaterem jest znacznie mniejsze urządzenie, robot. A dokładniej rój robotów, który pokazuje, że inżynierowie Fendta są wyjątkowo kreatywni.
MARS to skrót od mobile agricultural robot swarms, czyli w wolnym tłumaczeniu rój mobilnych robotów rolniczych. Ich przeznaczeniem jest wykonanie całkowicie autonomicznego zasiewu. Każdy robot wyposażony jest w jednostkę wysiewającą. Napęd elektryczny ma gwarantować pracę przyjazną dla środowiska naturalnego, a niewielka masa zapewniać znikome ugniatanie gleby. Całość nadzorowana jest elektronicznie za pomocą aplikacji zainstalowanej na tablecie lub za pomocą komputera w domu. Robot podczas wysiewu zapisuje dokładną pozycję wysianego nasiona zapewniając tym samym bardzo wysoką precyzję zabiegu. W zależności od potrzeb można korzystać z kilku bądź kilkudziesięciu, a nawet większej liczby robotów - wszystko zależy od areału.


Reklama
Powiązane artykuły