Opinie użytkowników

Agrinavia - Profesjonalny asystent

Data publikacji:

Coraz trudniej wyobrazić sobie prowadzenie gospodarstwa rolnego bez zaawansowanych narzędzi do zarządzania. Rejestracja wszystkich działań prowadzonych na polu czy zarządzanie mapami – to tylko podstawowe czynności wykonywane dzięki profesjonalnym pakietom zarządzania, takim jak oferowane przez firmę Agrinavia, na które zdecydowało się również gospodarstwo Gosprol z Krzyżanowa na Żuławach.


Należące do działającej od 1994 r. polskiej spółki gospodarstwo posiada około 860 ha użytków rolnych, na których uprawiane są przede wszystkim rzepak i pszenicę, uzupełnione o kukurydzę cukrową na areale 80 ha. Dominują gleby klasy II i III, dlatego też plony kształtują się na wysokim poziomie - w ub. roku w Krzyżanowie zbierano średnio około 5,3 t rzepaku i 9,3 t pszenicy z 1 ha.

Intuicyjna obsługa, duża funkcjonalność

W gospodarstwie o takim potencjale oczywiście nie brakuje pracy związanej z produkcją roślinną, obowiązków administracyjnych, których z roku na rok jest coraz więcej, a także zbierania szeregu informacji niezbędnych do podejmowania decyzji biznesowych. Dlatego też konieczne okazało się zakupienie zaawansowanego narzędzia do zarządzania, które pozwala na dokonywanie profesjonalnych porównań poszczególnych upraw i odmian na polu – zestawianie kosztów produkcji, wykonywanych czynności czy pojawiających się problemów. W gospodarstwie Gosprol oczekiwano rozwiązania nieskomplikowanego w obsłudze, a przez to wymagającego niewielkiej ilości czasu spędzanego przed komputerem, jednocześnie oferującego pełną i szybką informację o aktualnej sytuacji, do której można uzyskać dostęp w biurze oraz na polu. Wybór ostatecznie padł na Agrinavia Field. – Program w wersji demo dostałem przed dwoma laty. Poprzedni sezon, który skończył się w czerwcu br. był testowy i już pokazał, że wiele rzeczy działa w sposób intuicyjny. Wyszły nam pewne błędy, ale mam nadzieję, że w tym roku uda się je wyeliminować – mówi Łukasz Kijewski, kierownik gospodarstwa Gosprol w Krzyżanowie. – Oczywiście przed rozpoczęciem pracy z tym programem bardzo dużo wysiłku wymagało stworzenie bazy podręcznej - np. trzeba było wyliczyć ile kosztuje dany zabieg - wiemy ile kosztuje amortyzacja sprzętu, jakie jest zużycie paliwa plus koszty zmienne, np. koszt pracy – dodaje.
Jeśli chodzi o codzienną pracę, warto zwrócić uwagę na łatwość obsługi programu, który jest logicznie skonstruowany. Na duży komfort pracy wpływają również dosyć częste aktualizacje. – Jest to profesjonalne narzędzie, które znacznie ułatwia pracę i daje duże możliwości. Wcześniej trzeba było wszystko robić ręcznie. A teraz można sobie w każdej chwili dokładnie każde pole podejrzeć, jeśli chodzi o wykonane zabiegi. Można również nałożyć plony, co pozwala na szacowanie efektywności. Prowadzimy w tym programie również gospodarkę nawozową - dzięki czemu możemy szybko ustalić ile nawozu lub składnika czystego jest na danym polu. Przydatna okazuje się też funkcja, która pozwala nam prowadzić w ramach programu gospodarkę magazynową. Gdy brakuje jakiejkolwiek pozycji, automatycznie wyskakuje lista zakupów. Agrinavia Field jest też nieoceniony w przypadku kontroli - wystarczą dwa czy trzy kliknięcia i wyskakuje cały raport z datami, nazwami pola, numerami działek. Mogę również raportować, jakie mamy zbiory, zapasy, zużycie – recenzuje kierownik gospodarstwa.

Kwadrans dziennie

Pracę z programem można wykonywać zza biurka, choć możliwe jest korzystanie z niego za pomocą urządzeń mobilnych (np. smartfona) za pośrednictwem internetu. – Ja osobiście wolę pracować na PC-ie, ale już np. zrobienie oprysku w tablecie jest znacznie szybsze. Dobrze by było, aby było to także możliwe również w komputerowej wersji – zauważa Łukasz Kijewski. Największy problem w obsłudze programu kierownik gospodarstwa ma z… systematycznością wprowadzania wpisów - co przy pracy na bieżąco zajmuje raptem 10-15 minut dziennie. – Nie z wszystkim da się jednak działać na bieżąco, skoro np. dostając towar na magazyn trzeba czasem czekać na fakturę, z której wprowadzana jest cena. Raz w miesiącu robimy remanent, który pozwala wyeliminować wszelkie nieścisłości, wynikające chociażby z realnego wydawania środków ochrony roślin – wyjaśnia kierownik Kijewski.

Ciągniki pod kontrolą

Agrinavia Field oferuje szereg funkcjonalności. – W tym roku jego działanie uzupełnimy o karty pracy oraz spięcie z programem księgowym. Obawiam się nieco tego etapu, gdyż oznacza to fiskalizację - obecnie wszystko jest rozliczane wewnętrznie. Z czasem spodziewać się należy również wprowadzenie badania ekonomicznego wykorzystania poszczególnych ciągników i maszyn – uchyla rąbka tajemnicy Łukasz Kijewski. Bo też park maszynowy w gospodarstwie jest z najwyższej półki. – Mamy dwa ciągniki Case 340 Magnum i Fendta 360 przeznaczonego do współpracy z 6-metrowym siewnikiem Lemken Solitair 9, do którego w tym roku dołączył kolejny - Solitair 8, o szerokości roboczej 4 m, z którym współpracował będzie John Deere 7530. Ciągniki Case`a są z kolei wykorzystywane w uprawie bezorkowej stosowanej przez nas od 2012 r. Nie zarzuciliśmy jednak orki - używamy po kukurydzy dwóch pługów Gregoire Besson - 5- i 6-skibowego oraz 5-skibowego Unii Grudziądz – mówi kierownik gospodarstwa. – Wybór uprawy bezorkowej nie spowodował obniżki plonów, może nieco większe jest zachwaszczenie. Plusem są znaczne oszczędności czasu i lepsze wymieszanie słomy. Jeśli chodzi o ciągniki, w Gosprolu wykorzystywane są także w miarę nowe (najstarszy ma 8 lat) Case`y 7220, 7240 i 7250 (uprawa i transport), Case 140 Magnum i John Deere 6630 (opryskiwacz, rozsiewacz nawozów, kosiarka) oraz Massey Ferguson 6495. Gospodarstwo ma także 3 kombajny - CT 5080, New Holland TX 68 Plus i CX 860, choć przy złych warunkach atmosferycznych zdarza się (podobnie jak w wypadku oprysku) posiłkować usługami. Proste czynności serwisowe wykonywane są we własnym zakresie w gospodarstwie firmy Gosprol, te bardziej skomplikowane - serwis, niekoniecznie autoryzowany.

Obsługa po sprzedaży

W cenie zakupu Agrinavia Field jest także pełen serwis. Kiedy potrzebna jest jakakolwiek pomoc, Łukasz Kijewski otrzymuje ją bez żadnego problemu. Użytkownik zwraca również uwagę na dużą elastyczność firmy Agrinavia, która znajduje odzwierciedlenie m.in. w tym, iż wiele zgłaszanych sugestii już zostało wprowadzonych do programu, np. w wersji mobilnej użytkownik zyskał możliwość podejrzenia zapotrzebowania na poszczególne środki do produkcji.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.