[ATR] Nowości Massey Ferguson

8S - najnowsze dziecko Massey Ferguson

Data publikacji:

Nieustępująca pandemia koronawirusa sprawia, iż nawet prezentacje nowości produktowych przyjęły formę wideokonferencji. Nie inaczej było w przypadku najnowszego dziecka marki Massey Ferguson - ciągników z serii 8S, które swą wirtualną premierę miały 24 lipca.

Nowe ciągniki Massey Ferguson 8S powstały jako wynik szeroko zakrojonych konsultacji z klientami. Aby nie być gołosłownym - zanim trafiły do produkcji, były testowane aż przez 7 lat na całym świecie, dzięki czemu - zdaniem producenta - zapewniają wszystko to, czego operatorzy oczekują od nowoczesnego ciągnika rolniczego w tej klasie mocy. Ich cechą charakterystyczną jest przede wszystkim nowe, banalnie proste oznaczenie, w którym pierwsza cyfra oznacza serię, litera - poziom specyfikacji, zaś ostatnie trzy cyfry - moc maksymalną (np. model MF 8S.265).

Cztery modele

Ciągniki z serii 8S to 4 modele o mocy maksymalnej od 205 do 265 KM, która dzięki systemowi zarządzania mocą silnika (EPM Engine Power Management) może zostać zwiększona o kolejne 20 KM. Użytkownicy nowości ze stajni MF będą mieć do dyspozycji dwie zupełnie nowe przekładnie zapewniające przenoszenie maksymalnej mocy na podłoże, a także redukcję straty mocy o 26% i ograniczenie zużycia paliwa do 10% w porównaniu do wcześniej stosowanych rozwiązań. A zatem jakie to przekładnie? Przede wszystkim jest to Dyna E-Power, łącząca w sobie zalety bezstopniowej skrzyni biegów CVT i wydajności przekładni mechanicznej. To po pierwsze, bo po drugie jest jeszcze przekładnia Dyna 7 Semi-Powershift, która oferuje po 28 biegów do przodu i do tyłu. Już teraz jednak producent zapewnia, iż w 2021 r. modele te będą dostępne również z przekładnią bezstopniową Dyna VT.

Konstruktorzy MF postarali się również zapewnić odpowiednie dla tej klasy ciągników parametry robocze. Zwraca uwagę nowy, wydajny układ hydrauliczny typu Load-Sensing z pompą wielotłoczkową o maksymalnej wydajności 150 l/min (standard), aż o 36% większej niż w przypadku wcześniejszych ciągników w tej klasie mocy. Na życzenie dostępna jest hydraulika z pompą o wydatku 205 l/min, również w wersji Eco generującej taki przepływ przy 1650 obr./min (maksymalna prędkość obrotowa silnika - 230 l/min). Poza tym tylny TUZ ma większy udźwig - wynosi on 10 t.
Z innych nowych rozwiązań warto zwrócić uwagę na nową tylną oś z możliwością wyboru osi kołnierzowych (krótkie lub długie) do wszystkich zastosowań (rozstaw osi - 3,05 m). Nowe specyfikacje kół dają możliwość zamontowania tylnych opon o średnicy nawet 2,05 m (m.in. nową oponę VF650/75 R42 Trelleborg TM1000 PT).

Centrum dowodzenia

To oczywiście nie wszystko, bo dużym atutem nowych ciągników jest też nowa, bardzo przestronna, 4-słupkowa kabina o objętości 3,4 m³, z obfitymi przeszkleniami (6,6 m²) i rozwiązaniami zapewniającymi zredukowanie poziomu nagrzewania się, wibracji i hałasu do jedynie 68 dB. Komfortową obsługę zapewniają: cyfrowa i intuicyjna deska rozdzielcza „MF vDisplay”, terminal Datatronic 5 z ekranem dotykowym, który nie tylko zarządza funkcjami ciągnika, ale umożliwia pełną kontrolę nad wszystkimi narzędziami kompatybilnymi z Isobus, a także uniwersalna dźwignia MultiPad z podłokietnikiem „Control Centre”. W wyposażeniu standardowym jest też funkcja komunikacyjna MF Connect Telemetry oraz MF Connect Cloud, pozwalający na łatwy dostęp do przydatnych informacji o zarządzaniu maszynami. Dzięki temu można również informować użytkowników czy dilerów o błędach i nadchodzących przeglądach serwisowych. Rozwiązanie to jest w pełni zintegrowane z portalem klienta „MyMF”, w którym użytkownicy mogą przeglądać informacje i dane oraz zarządzać nimi z dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu - co najważniejsze w czasie rzeczywistym. W pierwszej kolejności z tego portalu będzie można skorzystać we Francji, Niemczech i na Wyspach Brytyjskich, z czasem rozwiązanie to powinno zawitać również i na rynek polski. Za szybki i bezpieczny sposób tworzenia dokładnej dokumentacji odpowiadają funkcje - MF Task Doc i Task Doc Pro automatycznie rejestrują i bezprzewodowo przesyłają zebrane informacje i dane. MF Task Doc Pro w pełni synchronizuje się z oprogramowaniem do zarządzania gospodarstwem. Dzięki narzędziu Next Machine Management dane mogą być łatwo i bezpiecznie przesyłane bezprzewodowo poprzez Agrirouter Cloud.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express 15/2020 - zamów:

bezpłatny egzemplarz lub prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.