[ATR] Gospodarka i rolnictwo

434 mln euro do zwrotu unijnym rolnikom

Data publikacji:

Komisja Europejska przyjęła 25 listopada 2020 r. rozporządzenie umożliwiające państwom członkowskim zwrot 434 mln euro europejskim rolnikom.

 

Kwota ta została pierwotnie potrącona w roku budżetowym 2020 z płatności bezpośrednich dla rolników w ramach wspólnej polityki rolnej (WPR), aby utworzyć tegoroczną tak zwaną rezerwę na wypadek kryzysu rolnego. Ponieważ rezerwa kryzysowa nie została wykorzystana w roku budżetowym 2020, kwoty potrącone z płatności bezpośrednich w tym roku mogą zostać zwrócone rolnikom przez państwa członkowskie od dnia 1 grudnia 2020 r.

Koncepcja rezerwy rolnej na wypadek kryzysów oraz mechanizmu jej zwrotu została uzgodniona w ramach reformy WPR z 2013 r. Odliczenie dotyczy wyłącznie wsparcia dochodu powyżej 2000 EUR i nie ma jeszcze zastosowania do Chorwacji w roku budżetowym 2020.

Wynika to z procesu stopniowego wprowadzania poziomów wsparcia po przystąpieniu do UE. W przypadku Chorwacji, która przystąpiła do Unii w 2013 r., wsparcie dochodu w ramach WPR nie zostało jeszcze w pełni wprowadzone.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.