Aby wziąć udział w konkursie wystarczyło zarejestrować się w programie 365FarmNet, dodać przynajmniej jedno posiadane pole i rozpocząć dokumentowanie prac w gospodarstwie. Oczywiście dotychczasowi użytkownicy również kwalifikowali się do walki o nagrody: główną - 10 tyś. euro, oraz dodatkowe - dron DJI „Mavic Air”, walizkę Rimowa Travel Trolley oraz 7 modeli ciągnika Claas Arion 440 z limitowanej edycji.
Podwójna korzyść
Ryszard Boczar gospodaruje z żoną Bernardą i synem Łukaszem we wsi Buszyce w gminie Lewin Brzeski, gdzie przed laty jego rodzice osiedli na 14 ha. Powiększane sukcesywnie gospodarstwo ma obecnie 150 ha i jest nastawione na produkcję roślinną, a w zasiewach dominują zboża, rzepak i kukurydza. Nagroda przydałaby się na bieżące potrzeby, ale laureat ma też inne plany. – Na pewno pojedziemy na wczasy. Chcemy lecieć na Rodos. To syn zarejestrował siebie i mnie w programie 365FarmNet, więc na pewno i on będzie miał dzięki temu wakacje – wyjaśnia pan Ryszard.
Czek na 10 tys. euro to duża, ale jednorazowa korzyść. Długoterminową jest natomiast możliwość korzystania z ułatwień, które platforma 365FarmNet oferuje, np. szybkiego generowania dokumentacji niezbędnej do kontroli PIORiN. – Zarejestrowałem się w programie już ponad rok temu. Wprowadzenie pól i innych danych zajęło około godziny, a więc wcale nie tak dużo, szczególnie że tych 150 ha jest na blisko 60 działkach. Potem już można wszystko dokumentować dosłownie kilkoma kliknięciami – mówi Łukasz Boczar.
Pole pod kontrolą
Podstawowa, bezpłatna wersja programu 365FarmNet pozwala dokumentować prace, tworzyć karty pól i prowadzić rejestr stosowanych środków ochrony roślin. – W podstawowej wersji jest też interaktywny kalendarz, w którym można planować zabiegi, dostęp do mapy gospodarstwa, prognozy pogody dla konkretnych lokalizacji. Jest również możliwość zarządzania stadem bydła, w tym automatycznego tworzenia księgi zwierząt z dokumentacją chorób, diagnoz i zabiegów, inseminacji, wycieleń i z innymi informacjami dotyczącymi zwierząt i podjętych działań – podkreśla Jerzy Koronczok z Agrocom Polska, koordynator ds. rozwoju w firmie 365FarmNet w Polsce. Dzięki dodatkowym modułom, istnieje możliwość pełnego dopasowania programu do indywidualnych potrzeb. – Dodatkowe moduły umożliwiają optymalne planowanie płodozmianu i odmian, zarządzanie i monitorowanie stanów magazynowych czy optymalizację przejazdów na polu. Dużym zainteresowaniem cieszy się również Claas Crop View, w ramach którego rolnicy otrzymują dane satelitarne pozwalające sprawdzić stan upraw i np. zaplanować precyzyjne nawożenie – tłumaczy Monika Cieniawska z 365FarmNet.
Niemal całkowitą automatyzację prac w gospodarstwie zapewnia system 365Active z montowanymi na maszynach żółtymi skrzynkami ActiveBox. Dzięki nim wszelkie informacje nt. czasu, miejsca, osób i maszyn wykonujących daną pracę zapisywane są automatycznie. Ostatnią nowością w programie 365FarmNet jest Protokół Transportu Zbiorów, dzięki któremu można śledzić drogę przyczepy do kombajnu, od kombajnu do wagi oraz od wagi do miejsca rozładunku, z zapisem masy netto, brutto i tary, parametrów plonu oraz czasów przejazdu.