Technika

25. Krajowe Dni Ziemniaka - Święto dla plantatorów

Data publikacji:

Tradycyjne Krajowe Dni Ziemniaka, w tym roku jubileuszowe XXV, zorganizował IHAR Oddział Bonin k. Koszalina, wspólnie z Pomorsko-Mazurską Hodowlą Ziemniaka w Strzekęcinie. Krajowe Dni Ziemniaka to święto wszystkich związanych z ziemniakiem, a więc oprócz plantatorów obejmuje również hodowców, producentów maszyn, środków ochrony i nawozów, a także konsumentów. Podczas 2-dniowej wystawy zainteresowani mogli więc poznać nowe odmiany ziemniaka, nowe fungicydy i specjalne nawozy dedykowane do uprawy ziemniaków. Ciekawostką dla konsumentów były ziemniaki w opakowaniu typu „Magic Box”, do przygotowania w czasie 7 min w mikrofali. W kolekcji poletek zaprezentowano ponad 100 odmian ziemniaka oraz 10 różnych programów ochrony i nawożenia.

Podczas Dni Ziemniaka swoje ważne miejsce w wystawie mają producenci maszyn, organizowane są także pokazy najnowszej techniki i technologii do uprawy, sadzenia, zbioru i przechowywania ziemniaków. W tym roku w pokazach pracy maszyn uczestniczyły 4 firmy: Akpil, AVR, Grimme i Ropa. Dwie z tych firm, czyli AVR i Grimme, prezentowały także rozbudowane rozwiązania techniczne obejmujące przeprowadzenie różnych czynności po zbiorze bulw. Demonstrowano kosze przyjęciowe z sekcją separująco-sortowniczą, przenośniki taśmowe,  pryzmowniki i napełniacze skrzyniopalet.

Akpil

Jednorzędowy kombajn Kartofel firmy Akpil może zbierać ziemniaki sadzone w redlinach o rozstawie od 60 do 90 cm. Plon gromadzony jest w zbiorniku mieszczącym w zależności od wybranej wersji 3,5 lub 5 t bulw. Wysokość wyładunku, regulowana hydraulicznie, wynosi maksymalnie 3,85 m. Zbiornik na kamienie ma ładowność 0,7 t. Masa kombajnu wynosi 6,4 t. Kombajn posiada własny układ hydrauliczny, z pompą napędzaną od WOM ciągnika, do bezstopniowego napędu przenośników.

Cały system sterowany jest elektromagnetycznie za pomocą panelu znajdującego się w kabinie ciągnika. Regulacja zaczepu odbywa się za pomocą hydrauliki, z wykorzystaniem siłownika, który zmienia kąt jego ustawienia. Standardowo kombajn jest wyposażany w system hydraulicznego skrętu, co poprawia manewrowość maszyny. Regulowany rozstaw kół pozwala na dostosowanie maszyny do aktualnych potrzeb użytkownika. Odległość pomiędzy kołami można zmieniać w zakresie od 2,2 do 2,6 m. Na życzenie kombajn jest dostarczany z automatycznym naprowadzaniem na rząd. Przy stole przebierczym jest miejsce nawet dla czterech osób. Maksymalna prędkość robocza wynosi 10 km/h. Kombajn może wykopać. . .

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.