Serce hali stanowi robot testowy Rauch, a precyzyjnie rzecz ujmując, 88 w pełni automatycznych szybkich komórek wagowych rejestruje ilości rozsiewanego nawozu w ułamkach sekundy i mierzy ich wagę z dokładnością do dziesiątej części grama w trzech wymiarach: w poprzecznym, podłużnym i ilościowym podziale - do 75 m szerokości roboczej. W największej według firmy Rauch hali testowej w Europie rozsiewanych i badanych jest ok. 250 ton nawozu. Oprócz klasycznych nawozów mineralnych testuje i optymalizuje się również rozkład bionawozów i węgla roślinnego. Test jest uzupełniony o naukową analizę fizycznych właściwości rozsiewanego materiału wykonywaną we własnym laboratorium.
– Inwestycja w halę testową otwartą w 2019 r. stanowi ważny kamień milowy. Tylko przez rozwój bazy danych i istotne dla rozwoju analizy możliwe jest przekazanie rolnikom wydajnych i oszczędzających zasoby ustawień
– mówi Volker Stöcklin, dyrektor ds. konstrukcji i rozwoju w firmie Rauch.
Do oferty usług oferowanych przez halę testową należy również Callcenter, które wspiera użytkowników w optymalnej regulacji ustawień rozsiewaczy nawozu. W nawożeniu precyzyjnym dostosowanym do potrzeb istotny jest każdy pojedynczy granulek nawozu i jego optymalne rozmieszczenie na polu.
Trójwymiarowe obrazy rozsiewu z hali testowej stanowią podstawę do złożonych symulacji rozrzucania, które są niezbędne do precyzyjnego i zautomatyzowanego dozowania i dystrybucji na polu. Rozsiewacze nawozów, dzięki wysokiej jakości wynikom testów, mogą być poddawane jeszcze dokładniejszej regulacji ustawień w zależności od najróżniejszych rozsiewanych materiałów i sytuacji ich zastosowania. Producent oferuje już tabele wysiewu dla ponad 3 tys. różnych rodzajów nawozów i tym samym uważa, że jest liderem w dziedzinie optymalnych specyfikacji rozsiewu. Wszystkie dane są stale aktualizowane i dostępne bezpłatnie na stronie internetowej lub poprzez aplikację w Google Play Store i iTunes.